Фалсификовани дијелови за аутомобиле: Превара опасна по живот

ГС
Foto: Илустрација

У оптицају је све више лажњака на тржишту аутомобилских дијелова, кажу њемачки произвођачи возила.

Када Лита Сиље Јениш прича о свом послу, она звучи као полицијска детективка. Прича о рацијама, скривеним погонима за производњу, о организованом криминалу. Прича о мрежи кривотворитеља, о људима који све то организују, о заплијенама.

Јениш међутим не ради у полицији. Она је правница и ради за Мерцедес-Бенц.

Она се бави заштитом робне марке и покушава да открије фалсификоване Мерцедесове дијелове, те да их уклони с тржишта.

„Кривотворени производи представљају знатан ризик за муштерије“, каже Јениш.

Рецимо дијелови за кочнице с мање вриједним компонентама што у пракси значи дужи пут кочења. Или дискови за кочнице који садрже отровне твари попут олова или арсена. Вјетробрани од обичног прозорског стакла. Филтери за ваздух који нису направљени од материјала отпорног на ватру. Попис је дуг.

Све више кривотворина

Судећи по подацима произвођача аутомобила, фалсификовани дијелови се често откривају и повлаче из продаје. Фолксваген је објавио да је само за ту марку возила прошле године заплијењено фалш дијелова у вриједности од четрнаест милиона евра. То је скоро два пута више него годину дана раније (осам милиона).

Код Мерцедеса су током 2021. у склопу 650 рација од стране љемачких власти открили више од 1,86 милиона кривотворених дијелова. То је шест одсто више него у 2020.

„Нема чега нема“, каже правница Јениш. У понуди су Мерцедесове звијезде, алуминијумск фелне, ербег, брисачи, па све до дијелова за кочнице и свјећица за мотор.

Инжењер Томас Шустер из организације КÜS, задужен за технички преглед возила, каже да је овај тренд у порасту. Неки дијелови су, каже, толико неквалитетни да могу угрозити сигурност саобраћаја.

Али, има и дијелова који су довољно добри– то пак наноси огромну економску штету произвођачима.

Опасност за учеснике у саобраћају

Кривотворени дијелови се често брзо открију на техничком прегледу возила, барем они који се виде на први поглед. Оригинални дијелови или дијелови који су „копирани“ с изричитом дозволом произвођача на себи имају контролни број. Али шта је с дијеловима који нису видљиви осим ако се аутомобил не расклопи?

Филтери за ваздух, свјећице или дискови за кочнице су уграђени тако да не можемо видјети да ли су фалсификати“, напомиње Шустер. Насупрот томе, лако се виде кривотворине фелни или свјетала. Ово потоње је опасно у саобраћају јер лоши фарови могу заслијепити возаче из супротног смјера.

Често и сами возачи могу да посумњају да им се подваљује лажњак. „Потрошачи би требало да буду свjесни да у случају велике разлике у цијени у односу на оригиналне дијелове ту нешто једноставно не штима“, каже Шустер.

Аутомобилска бранша улаже велике напоре у борби против кривотворених дијелова. Концерн ВW је појачао сарадњу с властима у Њемачкој и иностранству.

Мерцедес, како нам каже правница Јениш, прикупља информације, сарађује с царином, прекопава онлајн-продавнице и помаже истражним органима приликом рација, преноси Б92.

Из Поршеа не наводе конкретне податке о кривотворинама, али су нам рекли да пажљиво мотре шта се догађа на великим платформама попут Ибеја, Амазона или Алибабе.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана