Ауто компаније планирају да уложе 1,2 билиона $ у електирчна возила

Танјуг
Foto: Илустрација

ЛОНДОН– Највећи свјетски произвођачи аутомобила планирају да потроше скоро 1,2 билиона долара до 2030. године на развој и производњу милиона електричних возила (ЕВ), батерија и сировина за подршку тој производњи, према Ројтерсовој анализи јавних података и пројекција које су објавиле те компаније.

Износ планираних инвестиција у електрична возила превазилази претходне процјене британске агенције и више је него дуплиран у односу на рачуницу објављену прије само годину дана.

Како би се стекао појам о коликом обиму улагања је ријеч, Ројтерс наведени износ пореди са тржишном капитализацијом Алфабета, матична компаније Гугла и Ваимоа, која износи 1,3 билиона долара.

У плановима произвођача аутомобила предвиђа се производња 54 милиона возила на батерије до 2030. године, што представља више од 50 посто укупне производње електичних аутомобила, напомиње се у анализи.

Да би подржали толики број електричних возила, аутомобилске компаније и њихови партнери у сегменту батерија планирају да инсталирају 5,8 терават-сати производних капацитета за батерије до 2030, према подацима британске фирме Бенчмарк Минерал Интелиџенс и произвођача.

С плановима предводи компанија "Тесла", чији је главни извршни директор Илон Маск изнио храбар план за изградњу 20 милиона електричних возила до 2030. године, што изискује, према проценама, три терават-сати батерија. Маск је изјавио да "Тесла" већ ради на платформи за производњу мањих возила која ће коштати упола мање од модела 3 и модела Y.

Мада "Тесла" није потпуно открио своје планове потрошње, такав експоненцијални раст - повећање од 13 пута у односу на процјењених 1,5 милиона возила за које се нада да ће продати ове године - коштаће стотине милијарди долара, према Ројтерсовој анализи финансијских података те компаније и предвиђене глобалне тражње за електричним возилима и производње батерија и минерала за батерије.

Њемачки Фолксваген, иако заостаје за "Теслом", има амбициозне планове до краја деценије, циљајући улагања од преко 100 милијарди долара за изградњу свог глобалног ЕВ портфеља, додавањем нових „гигафабрика“ батерија у Европи и Сјеверној Америци и обезбјеђењем залиха кључних сировина.

Јапанска Тојота Мотор корпорација намјерава да уложи 70 милијарди долара у електрификацију возила и повећање производње батерија и очекује да ће продати најмање 3,5 милиона батеријских електричних модела (БЕВ) до 2030. Планира најмање 30 различитих модела БЕВ-а и очекује да ће комплетан асортиман Лексуса пребацити на електричне акумулаторе током тог периода.

Компанија Форд Мотор такође наставља да повећава потрошњу на нове моделе ЕВ, сада на 50 милијарди долара, и планира најмање 240 гигават-сати капацитета за батерије са својим партнерима, јер има за циљ да произведе око 3,0 милиона БЕВ-а до краја ове деценије, што је половина од његове планиране производње електричних аутомобила.

Мерцедес-Бенз је издвојио најмање 47 милијарди долара за развој и производњу електричних возила, а скоро две трећине од тога намијењено је повећању његових глобалних капацитета за батерије на више од 200 гигават-сати.

Компаније BМW, Стелантис и Џенерал Моторс појединачно планирају да потроше најмање по 35 милијарди долара на електрична возила и батерије. Стелантис је изнио најагресивнији програм за батерије - планира какацитете од 400 гигават-сати с партнерима до 2030. године, укључујући четири фабрике у Сјеверној Америци, пише Ројтерс.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана