Ауто-индустрији пријети цунами

Aгенције
Ауто-индустрији пријети цунами

Берлин, Париз - Њемачки и француски произвођачи аутомобила су у паници због украјинске кризе, јер свако компликовање ситуације значи наставак смањења продаје на огромном тржишту.

Украјинска криза промијениће многе планове европских произвођача аутомобила, јер је тржиште од 40 милиона купаца за ову годину изгубљено. Њихова забринутост је још већа јер постоји опасност да и руско тржиште, које годишње купи 3,2 милиона аутомобила, западне у кризу.

Осим затегнутих односа Русије са Украјином руско тржиште мучи и девалвација рубље. Због тога су руски купци за четвртину сиромашнији него прошле године, што ће многе од њих натјерати да одгоде куповину или смање апетите.

Западни произвођачи плаше се и поскупљења руског гаса, који је мотор њемачке индустрије. Чак 60 одсто извоза Русије чини овај енергент, који се преко украјинске, веома несигурне територије, преноси у западну Европу, а највише у Њемачку. С једне стране, аутомобили се не продају планираним темпом, а с друге могу и знатно да поскупе због веће цијене гаса.

Бернард Штегреман из "Мерцедеса" је рекао да та компанија за сада нема одређен сценарио ако се нешто значајно буде дешавало.

- Једноставно, такав поремећај био би прави пословни цунами. Ми не размишљамо о томе и надамо се да ће политичари наћи излаз из ове кризе, који неће утицати на бизнис - истакао је Штегреман.

Економски аналитичар Марк Галагер напомиње да ситуација у вези са Украјином може бити изузетно компликована за све у аутомобилској индустрији.

- Чак и ако произведемо одређену количину возила, а немамо пласман у Русију и Украјину, транспорт до неких далеких тржишта, гдје могу да се продају, биће толико скуп да ће појести сву зараду. Ми једноставно немамо алтернативу - упозорава Галагер.

Процјењује се да ће, уколико се ситуација заоштри и Русији буду уведене оштрије економске санкције, чак три милиона радника у ауто-индустрији у Европи остати без посла, док би хиљаде њихових коопераната који производе ауто-дијелове могли да зауставе производњу или смање капацитет. (Агенције)

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана