Почиње Вимблдон, „краљ“ тениских турнира: Колико ће лоптица бити искоришћено и шта ради јастреб Руфус

ГС
Почиње Вимблдон, „краљ“ тениских турнира: Колико ће лоптица бити искоришћено и шта ради јастреб Руфус

ЛОНДОН - Најпрестижнији тениски турнир на свијету почиње данас мечом Аргентинца Себастијана Баеза и Чилеанца Томаса Бариоса Вере.

Вимблдон је најстарији и најбитнији тениски турнир, а његова историја почиње давне 1877. године првим турниром у Свеенглеском клубу, у дијелу Лондона по којем је и сам добио име.

Вимблдон је остао једини велики турнир у тенису који се и даље игра на оригиналној подлози, трави, због чега је и сама игра добила своје оригинално име, “тенис на трави“.

Вимблдон се сматра главним тениским турниром, па је приоритет организатора током година био очување престижа који је турнир стекао.

С том намјером, 1993. представљен је дугорочни план из три дијела. Циљ је био побољшања услова за праћење и играње мечева, а тај план је означио почетак нове ере Вимблдона, пише РТС.

Прва фаза је завршена 1997. године, када је саграђен нови Терен број један у Ејоранџи парку, капацитета 11.500 мјеста, уз нови медијски центар, два додатна травната терена и тунел испод брда који повезује Черч роуд и Самерсет роуд ради лакшег приступа.

Друга фаза, која је завршена 2009. године, подразумијевала је отклањање комплекса главног терена, како би се направио пут за нову зграду Миленијум, чиме је био обезбијеђен велики простор за играче, штампу, званичнике и чланове. Проширена је западна трибина централног терена за још 728 мјеста и први пут је као такав представљен покретни кров.

Трећа и посљедња фаза завршена је 2011. изградњом улазне зграде, мјеста за особље клуба, музеја, банке и билетарнице.

Шест занимљивости везаних за Вимблдон

Одржавање турнира прати доста занимљивости везаних за само такмичење, али и дешавања око терена.

За вријеме турнира користиће се око 55 хиљада лопти. Оне се чувају на тачно 20 степени Целзијуса, а нове лопте се износе након првих седам гемова (да се загријеју), а затим се мијењају на сваких девет.

Коришћене лопте се могу купити као сувенир за 2,5 фунти по паковању у којем се налазе три комада.

Током двонедјељног трајања турнира, посетиоци просјечно конзумирају 235.000 чашица Пим ликера, 200.000 порција у којима је најмање 10 јагода са шлагом, 250.000 оброка, 65.000 сладоледа и 28.000 боца шампањца.

Да би сви посјетиоци били задовољени стара се више од 3.000 запослених у кетерингу.

Јастреб по имену Руфус одговоран је за одржавање терена без голубова. Он је специјално обучен за овај задатак и свако јутро надлијеће терене пре почетка игре како би уплашио голубове којима је природни непријатељ.

Руфус није баш најуспјешнији у овом задатку, али је током година задржао статус “маскоте Вимблдона“.

Од када су почели записи о временским условима на Вимблдону, 1922. године, само седам шампионата је забиљежено без прекида због кише.

Само централни терен од 2009. године има покретни кров гдје се игра може наставити и уколико почне киша.

Ипак, да би се игра наставила након затварања крова, играчи морају да сачекају 30 минута како би се унутрашња средина стабилизовала и створили оптимални, изједначени услови.

Би-Би-Си тврди да је 2017. године добио 21 милион захтјева за стримовање најпознатијег тениског турнира преко платформи, што га је учинило најгледанијим свих времена на овај начин.

У британском јавном сервису оцјењују да је на 200 територија у свету турнир гледало више од милијарду гледалаца.

С обзиром на то да Новак Ђоковић ове године има прилику да се изједначи са Роџером Федерером по броју трофеја, постоји велика вјероватноћа да ће рекорд бити оборен.

Роџер Федерер има осам титула шампиона у мушком дијелу турнира, док је Мартина Навратилова убједљиво најбоља у женском са девет. Навратилова има и највише побједа у „опен ери“ Вимблдона са чак 120, док је Роџер Федерер поново најбољи у Мушкој конкуренцији са 95.

Горан Иванишевић је најниже рангирани тенисер који је освојио престижни турнир, јер је до титуле 2001. године стигао са 125. позиције на АТП листи.

Најмлађи освајач је Британка Лоти Дод која је турнир освојила 1887. са свега 15 година и 285. дана, у мушкој конкуренцији најмлађи освајач био је Борис Бекер 1985. са 17 година и 227 дана.

Најдужи меч икад играли су Џон Изнер и Никола Маи у првом колу када су 2010. током три дана услед прекида због мрака и кише трајао 11 сати и пет минута, а припао је америчком тенисеру.

Ђоковић јури 24. Гренд слем

Најбољи тенисер свих времена Новак Ђоковић учешће на овогодишњем Вимблдону започеће на Централном терену најраније у 14.30 дуелом против 67. тенисера свијета Аргентинца Педра Качина.

Српском и аустралијском тенисеру ово је први међусобни дуел.

Тренутно други тенисер свијета освојио је посљедња четири Вимблдона и на овом турниру има низ од 28 везаних побједа, а меч није изгубио од 2016. године.

Новак на Вимблдону има 86 побједа у каријери, док сви остали играчи из топ 20 на АТП листи у овом тренутку укупно имају 85.

Уколико Новак успе да освоји овај Гренд слем, изједначиће број од 24 освојена Гренд слема са легендарном Аустралијанком Маргарет Корт.

Српски тенисер Душан Лајовић који је 52. тенисер свијета за противника у првом колу има Британца Јана Чоинског. Почетак њиховог меча не очекује се прије 15 часова.

Најбољи резултат Лајовића на овом турниру је пролаз у друго коло.

На терену ће се наћи и Миомир Кецмановић који ће за ривала имати Аргентинца Дијега Шварцмана.

Њих двојица су до сада играли три меча и српски тенисер није успио да дође до победе.

Аргентинац је посљедњи меч изгубио од Душана Лајовића.

Филип Крајиновић је због повреде отказао учешће на турниру, а његов ривал требало је да буде Феликс Оже-Алијасим.

Другог дана на терен ће још два српска представника.

Ласло Ђере који је 56. тенисер света од 12 часова игра против 55. на АТП листи Максима Кресија из Сједињених Држава.

Најбољи резултат Ђереа на Вимблдону је такође пролаз у друго коло.

Два тенисера су се до сада састајала два пута и имају по једну побједу.

Хамад Међедовић, најмлађи представник Србије на овогодишњем Вимблдону успео је да се први пут у историји пласира на престижни турнир, а ривал у првом колу биће му знатно искуснији Аустралијанац Кристофер О‘Конел.

Наталија Стевановић ће такође на терен око 12 часова, а ривалка ће јој бити Чехиња Каролина Плишкова.

Наградни фонд овогодипњег Вимблдона је 56,5 милиона долара.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Galerija
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана