Сијаће "Борик" као Париз
БАЊАЛУКА – Спортска дворана „Борик“ ускоро ће добити најљепши могући поклон за 50. рођендан - нови паркет.
Радови на промјени подлоге у бањалучком храму спорта, који су почели 21. октобра, требали би бити завршени најкасније 19. новембра.
Велики инфраструктурни пројекат (површине 1300 метара квадратних) не само за Спортски центар „Борик“, већ и за цијелу спортску заједницу, клубове, њих преко 40, али и рекреативце, изводи фирма „Трисар Ин“ из Сарајева.
Произвођач паркета је „Јункерс“, а модел истог је „Унобад 62+“. У питању је дрвени буков масив, пуно дрво, класе премијум. „Борик“ ће имати паркет идентичан ономе на којем су се, у Паризу на Олимпијским играма, одржавале рукометне, односно кошаркашке утакмице.
Самим тим нови паркет има све могуће сертификате, ФИБА, ИХФ...Радови се одвијају по модерним стандардима, на бетонску подлогу се ставља одређена фолија као парна брана, што се некад раније није радило, дакле мијења се и комплетна подконструкција. Могућност брушења и поновне обраде овог паркета је осам до десет пута.
Гарантни рок за паркет износи 24 мјесеца од дана извршене примопредаје. Директор СЦ „Борик“ Ненад Талић истиче да, када се заврши постављање цијелог паркета, ићи ће се ка бојењу, односно обиљежавању терена за све спортове.
Тада ће се изабрати доминантна боја. Жеља свих у СЦ „Борик“, а уједно као знак захвалности Кабинету предсједника и самом предсједнику Републике Српске Милораду Додику, који је донирао средства, је да на централном дијелу стоји грб Републике Српске.
- Како дворана „Борик“ прославља 50. рођендан, мислим да није могла добити љепши поклон од новог паркета. Ово је најљепши начин да обиљежимо овај лијеп јубилеј. Сам предсједник Републике Српске, Милорад Додик и његов савјетник Младен Бојиновић нису могли да вјерују да су дворана „Борик“ и стари паркет вршњаци. Господин Додик је показао емпатију, донирао 400.000 КМ за промјену паркета и дужни смо му велику захвалност. Паркет је имао неколико дјелимичних реконструкција у протеклом периоду, минулих година. Био је у јако лошем стању. Овом приликом ћу се захвалити свим радницима дворане „Борик“ који су дали свој максимум да паркет издржи све ове године. Оно што се ми надамо, је да ће овај нови паркет послужити бар онолико година колико је служио и претходни – рекао је Талић.
Савјетник предсједника Републике Српске Младен Бојиновић прву утакмицу на паркету „Борика“ одиграо је прије нешто више од 30 година. И те како је се добро сјећа.
- У тим ратним временима 1993. године, када сам почео играти рукомет играли смо против Средњошколца из Новог Града. Тада је паркет био „валовит“. Тачно се сјећам тог одскока лопте...Ово данас је велики плус за Бањалуку, Републику Српску и наравно наш „храм спорта“, дворану „Борик“. Кад сам постао савјетник предсједника то је била једна од првих тема разговора, лично сам био шокиран чињеницом да од како је саграђена дворана „Борик“ 1974. године, није мијењан паркет. У пракси се паркет мијења пет, шест до десет година најкасније, у свим дворанама. Одмах сам подржао инцијативу предсједника да уђемо у причу, да обезбиједимо средства за промјену паркета – истакао је Бојиновић.
Монпеље
Дуго година Младен Бојиновић харао је европским паркетима. Некада чувени рукометаш присјетио се једне анегдоте из Монпељеа, док је играо за истоимени клуб. Објаснио је да као што фудбалери познају травнати тепих, тако и рукометаши познају сваки дјелић домаћег паркета.
- Играо сам у Монпељеу и тачно сам знао да један дио паркета на средини терена, на неких 15 метара од гола је био мало оштећенији и ту лопта дефинитивно није одскакала као на другим дијеловима терена. У Лиги шампиона играли смо против Фленсбурга, а вихорно крило Нијемаца, Ларс Кристијансен, кренуо је у контру. Није било шансе да га стигнем, али али сам видио да је кренуо према том, оштећеном, дијелу паркета, гдје му лопта сигурно неће одскочити како је навикао. Трчао сам до краја за њим и кад је посљедњи пут требао да „тапне“ лопту, она му није одскочила како треба, успио сам га стићи и спријечити погодак – открио је Бојиновић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.