Преминула стрелкиња Мирјана Машић Јововић

Тањуг
Преминула стрелкиња Мирјана Машић Јововић

БЕОГРАД - Мирјана Машић Јововић, један од најбољих стрелаца Југославије и Србије свих времена, преминула је данас у Београду послије дуге болести, саопштио је Стрељачки савез Србије.

Рођена је 2.октобра 1949.године, а током каријере која је трајала више од 20 година освојила је 67 медаља на међународним такмичењима у појединачној и екипној конкуренцији, од тога 17 одличја на свјетским и европским првенствима.

Три пута је обарала свјетски рекорд (два пута као члан екипе и једном у појединачној конкуренцији), а током цијеле такмичарске каријере била је члан Партизана и најтрофејнији је женски спортиста у историји ЈСД Партизан.

“Припада једној од првих генерација „црно-бијелих” стрелаца. Од кад је узела пушку у руке показала је велики таленат и најавила успјешну каријеру. Послије свега мјесец дана тренирања постала је шампионка Београда за пионирке”, наводи се у саопштењу.

У државну репрезентацију је ушла 1969, када је учествовала на Европском првенству у Паризу и освојила сребрну и бронзану медаљу као чланица екипе Југославије.

Била је дио историјског успеха југословенског стрељаштва, а наша репрезентација је до првих златних медаља на шампионатима планете дошла 1970. године у Финиксу.

Наредне године, на Европском првенству у Зулу остварила је највећи појединачни успјех, а малокалибарском пушком из тростава је освојила титулу шампиона Старог континента и поставила свјетски рекорд (577 кругова), који је био ненадмашен више од седам година.

После Зула још два пута је постала првак Европе, оба пута у гађању малокалибарском пушком из лежећег става (1974 и 1983.године).

Учествовала је на Олимпјским играма у Лос Анђелесу 1984. године и освојила шјесто место у троставу.

Титулу државног првака освајала је 23 пута, од тога 16 у појединачној конкуренцији, а на домаћим такмичењима освојила је више од 400 медаља.

Тренерским послом је почела да се бави још као активни такмичар, у Партизану, који је осамдесетих био расадник младих стрелаца.

Тренирала је многе врхунске такмичаре. Каријеру је одлучила да заврши када ју је на првенству државе надмашила њена ученица.

Деведесетих година била је члан стручног штаба репрезентације Југославије и селектор репрезентације на Олимпијским играма 1992.године.

По одласку у пензију бавила се сликарством, добила је велики број друштвених и спортских награда и била носилац Националног спортског признања.

Мјесто и време сахране биће накнадно објављени.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана