Разлог сеже у далеку историју: Зашто олимпијци гризу медаље

Курир
Разлог сеже у далеку историју: Зашто олимпијци гризу медаље

Зорана Аруновић и Дамир Микец јуче су Србији донијели прву златну медаљу на Олимпијским играма, а након додјеле су традиционално загризли своје медаље.

Овај златни двојац је у финалу на 10 метара ваздушним пиштољем побиједио стријелце из Турске, а онда су на церемонији загризли најсјајније одличје.

Иако је многима можда промакао овај моменат, грицкање медаље је "златно правило" Олимпијских игара.

Разлог сеже далеко у историју Олимпијских игара

Ово је дугогодишња традиција, а како је једном приликом открио предсједник Међународног удружења олимпијских историчара Давид Валечински, разлог су фотографи.

"Фотографи су мислили да су спортисти са медаљама у устима иконични снимци који ће лако продати сутрашње новине. Такве фотографије би могле да се појаве на насловној страни без додатног размишљања. Мислим да спортисти то иначе не би радили", објаснио је Валечински званичном сајту Олимпијских игара.

Оде зуб

Наши златни стријелци су испоштовали традицију и забиљежили слике за историју, међутим један олимпијски шампион није био те среће.

Наиме, Давид Мелер из Њемачке освојио је сребрну медаљу у санкању на Зимским олимпијским играма 2010, али је због те исте медаље остао без зуба.

"Фотографи су хтјели да ме сликају како држим медаљу у зубима. Касније на вечери сам схватио да ми је зуб напукао", открио је тада спортиста.

То је једина забиљежена несрећа због угриза медаља.

Теорије завјере

Раније се тврдило да спортисти гризу медаље како би провјерили квалитет, односно да ли је ријеч о правом злату. Међутим, то је само нетачна информација.

На Олимпијским играма у Паризу требало би да буде додијељено најмање 987 медаља, а већина ће имати трагове зуба након додјеле, преноси "Курир".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана