Трагедија која је заувијек спојила Црвену звезду и Манчестер Јунајтед

Танјуг
Трагедија која је заувијек спојила Црвену звезду и Манчестер Јунајтед

МАНЧЕСТЕР - На данашњи дан, 6. фебруара 1958. године, по повратку из Београда и утакмице против Црвене звезде у Купу шампиона, у Минхену је погинуло осам фудбалера Манчестер Јунајтеда, а укупно 23 људи.

Данас се навршава 66 година од трагедије која је заувек обиљежила судбину клуба са Олд Трафорда и погибије фудбалера и чланова експедиције која се враћала из Београда преко Минхена.

Јунајтед је побиједио Црвену звезду 2:1 на Олд Трафорду у првој утакмици четвртфинала, а дан пре трагедије "црвени ђаволи" су извукли реми 3:3 у Београду, којим су прошли у полуфинале Купа шампиона и затим се укрцали на чартер лет да би се вратили кући.

У снијегом окованом Минхену, рано ујутру 6. фебруара, експедиција Јунајтеда је слетила да би авион долио гориво, али није успио да полети из прва два покушаја. У трећем, фаталном покушају да узлети, авион је пао нешто после 15 часова, прошао је кроз ограду на крају писте и ударио у кућу поред аеродрома.

Трагичан епилог је смрт чак 23 људи. Седморица фудбалера су погинула на лицу мјеста - капитен Роџер Берн, Томи Тејлор, Џеф Бент, Еди Колмен, Марк Џонс, Дејвид Пег и Били Велан, док је Данкан Едвардс умро неколико дана касније кад је подлегао фаталним повредама.

Само 13 дана касније Манчестер Јунајтед је одиграо први меч послије трагедије, а упркос губитку готово целог првог тима, само двије и по године касније је освојио прву од три титуле првака Европе, под вођством менаџера Мата Базбија који је био на клупи и у вријеме трагедије.

Тај тим је добио надимак "Базбијеве бебе" јер је један од најмлађих који је постао првак Европе.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана