Енглески премијерлигаши менаџере мијењају као чарапе

ГС
Енглески премијерлигаши менаџере мијењају као чарапе

ЛОНДОН - Модерни фудбал не трпи лоше резултате. Најбоље то на својој кожи осјете тренери па су све чешће промјене у клубовима током сезоне. Није на то имуна ни најјача лига на свијету, енглеска Премијер лиге.

Британски медији бавили су се повјерењем које клубови имају у менаџере и резултати су поражавајући. Ријетки су тимови који пружају подршку својим стручњацима у моментима кад им не иде. Управе клубова иду “линијом мањег отпора” и за лоше резултате цех плаћају тренери. Ове сезоне Ерик Тен Хаг је прва тренерска “жртва” у Енглеској.

Менаџери са дугим стажом постали су врло ријетки. Пеп Гвардиола из Манчестер ситија (осам година) и Брентфордов Томас Франк (шест година) једини су тренутни шефови који су на свом послу дуже од пет година.

Од оснивања Премијер лиге највише менаџера је промијенио Сандерланд. Они су 25 сезона у елитном рангу имали чак 21 менаџера. Тренутни шеф струке Расел Мартин је такође на танком леду, јер његовој екипи не иде баш добро на старту и још су без побједе.

Иза њих су Челзи и Тотенхем. У 33 сезоне ова два тима су промијенила по 18 менаџера. Посљедњих сезона Челзи је постао тим који мијења тренере и играче као чарапе и након одласка Романа Абрамовича постао је предмет исмијавања, јер на платном списку “има пола лиге”. На другој страни и Тотенхем лута у посљедњим сезонама па су промијенили четири тренера у пет година. Иза њих слиједе Њукасл са 15 менаџера у 30 сезона, а на петом је Астон Вила, која је имала 14 шефова у 30 сезона.

Због дуговјечности коју су на клупи имали Алекс Фергусон и Арсен Венгер , на дну су Манчестер јунајтед и Арсенал. Ипак треба напоменути да је након одласка легендарног Шкота Јунајтед такође често лутао па ће Рубем Аморим ускоро постати седми тренер “ђавола” у Премијер лиги.

Када се гледа вријеме које су тренери провели на клупи и какво су повјерење имали, онда је на врху листе Арсенал. “Топџије” су мијењале тренера сваких 6,6 сезона.

Сљедећи тим на листи је Манчестер јунајтед , који је у просјеку имао менаџера сваких 5,5 сезона. Ово је углавном због 21 године коју је служио легендарни менаџер Фергусон, с тим да “црвени ђаволи” имају још пет сталних шефова од Шкота који се пензионисао 2013.

Ливерпул је трећи, са новим сталним шефом у просјеку сваких 3,67 сезона, док је Манчестер сити четврти у просјеку, сваких 2,55 сезона. Мидлзбро комплетира топ пет са новим менаџером сваких 2,5 сезона.

На дну је Вест Бром који у просјеку има новог менаџера сваке сезоне у Премијер лиги - 13 шефова у 13 кампања. Нема сумње да промјена менаџера може довести до успјеха - Челзи је био најбољи примјер, са 14 сталних шефова у 20 година освојио је 17 великих трофеја.

Међутим, такође може бити вриједно дати менаџеру времена да докаже своју вриједност и развије свој тим, што је можда најбоље у посљедњих неколико година приказано напретком Арсенала под Артетом.

Најдужи стаж

Од оснивања енглеског Премијершипа два менаџера су својим знањем и успјесима успјела да дуго буду на клупама својих тимова. Арсен Венгер је тако остао на клупи Арсенала чак 22 године, док је сер Алекс Фергусон био на клупи Манчестер јунајтеда 21 годину.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана