Трећи дан Евра - Холандија фаворит, Словенија изазива Данску

РТС
Трећи дан Евра - Холандија фаворит, Словенија изазива Данску

Прво коло Европско првенства се полако захуктава.

Трећи дан је најважнији нашој публици због меча Енглеске и Србије, али су мечеви у ранијим терминима такође интересантни.

Распоред трећег дана Европског првенства:

Д: Пољска - Холандија (15.00, Хамбург)

Ц: Словенија - Данска (18.00, Штутгарт)

Ц: Србија - Енглеска (21.00, Гелзенкирхен)

Пољска - Холандија

Први дуел Европског првенства 2024. на "Фолкспарку" у Хамбургу биће између првака из 1988. године и тима који је константан учесник тек у претходних 16 година, пише РТС.

Након разочаравајућих резултата на претходна три шампионата Европе, од којих се на онај 2016. нису ни квалификовали, Холанђани долазе на мјесто успјеха из 1988. године са амбицијом да се врате у врх европског фудбала. Повратник на клупу националног тима Роналд Куман има екипу у којој се преплићу младост и искуство и која у Немачкој ни од кога неће зазирати.

Селекција Пољске тек је 2008. у Аустрији и Швајцарској дебитовала на завршном турниру Европског првенства, али је од тада ухватила континуитет који ће бити настављен и ове године у Њемачкој. Пласирали су се "кроз иглене уши", тј. после пенал серије у финалу баража Лиге нација са Велсом.

Одласком Луја ван Гала послије Мундијала у Катару услиједила је нова фаза за "лале". На клупу се вратио некада чувени играч и трофејни тренер Роналд Куман са намјером да поправи утисак из претходног мандата од 2018. до 2020. године.

Куманов списак је генерално врло респектабилан са јаким именима попут капитена из редова Ливерпула Вирџила ван Дајка, затим Нејтана Акеа из моћног Манчестер ситија, прекаљеног Дејлија Блинда, Матијса де Лихта из Барселоне, тандема Интера Стефана де Фраја и Дензела Дамфриса, шампиона Њемачке са Леверкузеном Џеремија Фримпонга...Прилику да заблиста у наранџастом дресу имаће Лајпцигов Ћави Симонс.

Али, нови-стари селектор Холандије, члан трофејног састава из 1988, није могао на миру да уиграва екипу, јер су се јавили озбиљни проблеми. Пред сам почетак Евра су се повриједила два врло важна адута - Френки де Јонг из везног реда и дефанзивац Теун Копмајнерс. Хитно су те рупе надокнађене уврштавањем Јана Матсена, финалисте Лиге Шампиона са Борусије Дортмунд, и Џошуе Зиркзија из редова Болоње.

Екипа која је 1970-их и 1980-их има запажене успјехе на Свјетским првенстима је дио европске смотре фудбала тек од 2008. године и нису се домогли даље од четвртфинала, оствареног 2016. године.

Пошто су допустили Албанији и Чешкој да се домогну директно до Евра, морали су кроз бараж и пенале против Велса да се домогну групне фазе завршног турнира. Судбина није имала милости по њих, јер су смјештени у групу са Француском, Холандијом и Аустријом.

На све то, селектор Михаил Пробјеж мора да се снађе са огромним проблемом - Роберт Левандовски је повриједио задњи бутни мишић. Прво име које пада на памет по помињању пољског фудбала, бар новијим генерацијама, неће заиграти против Холандије. Шта више, његова замјена Аркадијуш Милик (играч Јувентуса), повриједио се током припрема. Сличног малера били су бек Астон виле Мети Кеш и крило Волфсбурга Јакуб Камински, који такође неће играти на првенству Европе.

Од познатијих фудбалских имена међу репрезентативцима Пољске су дефанзивац Арсенала Јакуб Кивиор, млади фудбалер Роме Никола Залевски и Пјотр Зјелински из Наполија.

Једини тријумф Пољака над Холандијом био је 1980. године. Што се тиче скоријих резултата, судбина је хтјела да Холандија и Пољска 2020. и 2022. буду у истој групи Лиге нација. Само једном је било неријешено (2:2), а три пута су Холанђани однијели по три бода.

Холандија је у односу на Пољску, са или без Левандовског, за класу бољи састав.

"Лалама" добро годи сусрет са очигледним аутсајдером у групи као припрема за дуел са Француском у борби за прво мјесто Групе Д. Роналд Куман ће увидјети на које играче и системе игре може да рачуна у недостатку Де Јонга и Компајнерса. Пољацима остаје једино фактор растерећености и проналаска додатне мотивације у недостатку првих звијезда.

Словенија - Данска

Дошао је ред и на Штутгарт да отвори капије свог стадиона за екипе, навијаче и медије.

Први сусрет Групе Ц биће против главног ривала Србије за друго мјесто у групи, Данске и унапријед неправедно отписане Словеније.

Словенци се враћају на Евро послије 24 године и на велика такмичења после 14 година, тачније од Мундијала у Јужној Африци. Селектор Матијаж Кек сачинио је систем екипе која успијева да колективно надмаши појединачни мањак квалитета. Као такви, са малом базом играча у селекцији, одиграли су врхунске квалификације. Остварили су седам побједа, два пораза и један реми. Примили су девет голова, а постигли 20 - у просјеку два по утакмици. Ниједан играч није добио црвени картон.

Најзвучнија имена су на потпуно супротним странама терена и фазама каријере. Голман Јан Облак је годинама у самом свјетском врху, чувајући мрежи Атлетико Мадрида. Центарфор је спектакуларни потенцијал Бењамин Шешко. Млади и већ фантастични нападач Лајпцига је два дана пред Евро продужио уговор са њемачким клубом на још двије године, одупријевши се врло уносним понудама свјетских фудбалских гиганата.

Поред Облака, у тиму Словеније је и Јосип Иличић, фудбалер који је побиједио депресију и чија каријера би могла да осване на филмском платну. Или макар да многима послужи као примјер успјешне менталне борбе.

Послије Енглеске у Групи Ц, Данска је на папиру, барем према искуству играчког кадра, први фаворит за други тим из скупине који би остварио пласман у нокаут рунду такмичења у Њемачкој. Одликује их стабилност и тимска игра, као и лидерство тренера Каспера Јулманда, али и луцидност везних играча на терену. Међутим, сумњу у евентуални даљи ток првенства подгријава лош резултат на Мундијалу у Катару 2022. године - посљедње мјесто у групи.

Управо је Данска причинила једно од највећих изненађења у историји Европских првенстава, зашто не и фудбала, освојивши титулу 1992, након упадања у турнир усљед санкција Југославији. Врхунски резултат забележен је на претходном Евру, гдје су мотивисани и максимално мобилисани после несреће са Кристијаном Ериксеном, успјели да се домогну полуфинала. Тада су послије продужетака елиминисани од Енглеске са 2:1.

Ериксен се вратио, лидер је тима, а окружен је врхунским играчима. Каспер Шмајхел није као онај из Лестера, али искуства не мањка.  Пјер-Емил Хојберг, играч Тотенхема је такође важна карика у везном реду. На голу је искусни Каспер Шмајхел, а изразити нападач је Расмус Хејлунд из Манчестер јунајтеда.

Оно што овај дуел чини нарочито занимљивим јесте да су се ове двије екипе играле у истој квалификационој групи. Шта више, накупили су идентичних 22 бода. Први дуел у Љубљани окончан је 1:1, док је у Данској славио домаћин са 2:1.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана