Знате ли одакле потиче изрека “Шио ми га Ђура”

Г.С.
Знате ли одакле потиче изрека “Шио ми га Ђура”

Наш језик богат је свакаквим изрекама које је тешко објаснити странцима , а једна од њих је “Шио ми га Ђура”.

У данашње вријеме ово се користи када је нешто промашено, нешто није успјело или када је нешто узалудно или лоше направљено, а некада се користио са сасвим другим значењем - у смислу да је неко у вези са нечим претјерао у перфекционизму.

То нас доводи до приче о томе ко је био Ђура и зашто се каже “Шио ми га Ђура” ( или “Шио му га Ђура” што се такође користи).

Двадесетих година 20. вијека мушко одијело изгледало је овако: сако широких рамена, високи струк и шиљати ревер. Кошуља бијела, панталоне до чланка сужене испод кољена.

Популарна су била уска, али и одијела са широким кројем, тзв. оксфордски стил, те врећасти стил са сакоом равног кроја, прслуком преко кошуље и тренчкот мантилом за кишу.

Шешир је био обавезан, од флица или штофа, или онај од сламе и платна за љето. Кићоши су још додавали и модне детаље као што су: марамица у џепу, штап, камашне, хоцентрегери, игла у кравати и табакера у џепу. Боја у тренду сива или смеђа.

Фрак је ишао у комплету са бијелим прслуком, бијелом кошуљом са седефним дугметима на манжетнама и грудима, са тврдом крагном и лептир машном, уз лакиране, црне ципеле. Правила кажу: “Ако је дама у свечаној тоалети - пратилац носи фрак, ако је она у обичној вечерњој хаљини - он је у смокингу”.

Између два рата у Београду одијело углађеној градској господи шије је још угледнији кројач Ђура Јаношевић. Он је имао најстарију и најцјењенију кројачку радњу, основану 1889. године, која се налазила у Кнез Михаиловој улици. Њен власник је кројио таква одијела да су се она препознавала на банкетима, у позоришту, на улици, па и у Скупштини.

Милан и Бранко, синови Ђуре Јаношевића, најчувенијег модног кројача и трговца у Србији, поводом прославе 40 година постојања фирме, 1929. године, организовали су, до тада невиђену, акцију у својој продавници.

Током прославе, која је трајала 40 радних дана, сву робу су продавали са попустом од 40%, сваком већем купцу поклањали по 40 динара, сваку 40. муштерију наградили боцом вина, краватом или свиленим рукавицама, а подијелили су и 40 вриједних награда: бунде, капуте, свилене мараме, сребрне сервисе и слично, највећим купцима који су плаћали готовином, а све то уз 40 банкета организованих на крају сваког радног дана током трајања акције, преноси Ало.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана