Зашто комарци обавезно атакују на неке људе док друге заобилазе у широком луку

ГС
Foto: Илустрација

Неки људи сматрају да су „прави магнети” за комарце – инсекти хрле код њих гдје год да се налазе, остављајући убоде на сваком изложеном мјесту, док други комарцима нису посебно занимљиви, а ако их и убоду свраб и црвенило их не муче много.

Када вас комарац угризе, прободе кожу помоћу посебног усног органа (пробосциса) који му служи за сисање крви. Како се комарац храни вашом крвљу, он убризгава пљувачку у кожу.

Лесли Восхол, потпредсједник и главни научник на Медицинском институту „Хауард Хјуз”, објаснила је да пљувачка комарца има квалитет сличан анестетику, тако да не осјећате угриз све док инсект не одлети. Такође садржи антикоагулансе тако да ваша крв наставља да тече без згрушавања.

„Пљувачка комараца садржи много протеина; неки су алергени… Наше тијело препознаје протеине комараца као страно тијело, а наше имунолошке ћелије крећу у акцију да се боре против њега”, објаснила је Восхолова. 

Зашто ујед комарца сврби 

Није угриз оно што изазива свраб – то је заправо одговор тијела на страни протеин комараца са којим тијело покушава да се бори. Због тога неки људи могу имати само благу реакцију на угризе, док други, осјетљивији на страни протеин, реагују тако што им се стварају већи отоци, јаче црвенило и упорнији свраб.

И да поновимо, нема потребе да се љутите на мушке комарце јер само женке уједају. Оне заправо гризу да би добиле крвни оброк јер већина женки комараца не може да произведе јаја без крви.

Како комарци бирају плијен

Као и већина других инсеката који се хране крвљу, комарци могу да нас намиришу, односно „осјете" са велике удаљености преко угљен-диоксида који издишемо, и то је оно што их прво привуче, каже Данијел Марковски, технички савјетник Америчког удружења за контролу комараца.

Други хемијски знакови „укључујући мирисе даха, разне наслаге или друге опште људске мирисе попут октенола, амонијака, капроичне киселине или млечне киселине” комбинују се са нашим угљен-диоксидом, и тако постајемо мање или више привлачни за различите врсте комараца.

Иако има теорија о томе да је крвна група одговорна за то колико ће нас комарци мучити – утицај тог фактора заправо, никада није довољно доказан.

Нагон за чешањем

„Не чеши се” – савјет је који даје већина стручњака и здравствених радника. Колико год тешко и понекад нереално звучало, чешање и гребање ноктима може да узрокује упалу коже што додатно погоршава стање, а некада могу остати и ожиљци.

Умјесто тога, постоје десетине крема и спрејева, углавном са антихистаминицима, лидокаином и кортизолима, који обећавају ублажавање свраба, као и кућни љекови и средства против комараца.

У успјешне кућне методе, Восхолова убраја наношење топле воде на ујед што је прије могуће.

„Веома топла вода – колико год можете да издржите, али не толико да се опечете, може да успори рефлекс који је узрок свраба”, рекла је она.

У сваком случају, препарате које желите да користите због проблема са уједима инсеката, бирајте пажљиво, а ако послије уједа имате веће компликације, обавезно се јавите љекару.

Неки људи могу имати озбиљне алергијске реакције на комарце, иако је то у пракси ријетко.

Такође би требало да посјетите љекара ако планирате да путујете у земљу у којој су чести патогени који се преносе крвљу, као што су зика вирус и маларија. Комарци могу да пренесу неке болести са особе на особу, али љекар ће вас посавјетовати о томе коју вакцину би требало да примите или коју превентивну мјеру да предузмете, преноси РТС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана