Вожња зими са љетњим гумама - као снагатор у јапанкама на леду

ГС
Вожња зими са љетњим гумама - као снагатор у јапанкама на леду

Зими је број саобраћајних несрећа шест пута већи него љети. Било да је на путу снијег, лед, расквашен снег или само вода, зими гуме слабије пријањају и имају знатно смањене укупне перформансе. Пуковник полиције Златко Беленцан каже за РТС да кочиони систем може бити идеалан, али да је вожња са летњим гумама зими исто као када би човјек који је снажан имао јапанке на ногама и клизао се по леду. "Није случајно измишљено хемијско својство и геометријски део гуме", напомиње Беленцан.

Златко Беленцан је гостујући у Јутарњем програму РТС-а изјавио да зимске гуме нису нешто што је савремени продукт. "Још 1934. се у Норвешкој јавила потреба, а зимска гума улази у употребу од 1936. године, јер се примјетило да пријањање на коловоз пнеуматика нема та својства хемијска, зауставни пут је много дужи. Законски, од 1. новембра до 1. априла неопходна је зимска гума, на сва четири пнеуматика", истиче Беленцан.

То је, наводи, потребно због хемијских својстава зимског пнеуматика и распона између шара.

"Законодавац је предвидео да је минимум 4 милиметра за зимски пнеуматик, а стручњаци кажу да кад већ дође до 4 милиметра, а то је минимум, се губе својства пнеуматика. Зимски пнеуматик скраћује зауставни пут. Имамо и законску обавезу, али и потребу да се заштити живот", каже Беленцан.

Према његовим ријјечима, ако се крећете брзином од 50 километара на сат, зауставни пут је 25 метара. "Ако се немају адекватни пнеуматици, зауставни пут биће много већи", напомиње Беленцан.

На питање да ли би требало ротирати пнеуматике од сезоне до сезоне, напомиње да стручњаци сматрају да је то потребно да се уради.

"Ја сам у истраживањима дошао до сазнања да година производње не утиче на својсвтво пнеуматика. Битно је да се промене када су летњи услови. Од 1. априла треба скинути зимске пнеуматике и монтирати летње, јер ће дуже да трају. Михољско лето може да се прекине већ данас, и да температура у појединим деловима Србије буде испод 7 степени, и тамо летњи пнеуматик неће имати својство где је 13 или 14 степени", указује Беленцан.

Додаје да се испод 7 степени летња гума стврдне и постаје као санке.

"Кочиони систем може бити идеалан, али то је исто као када би човек који је снажан имао зими јапанке на ногама и клизао се по леду. Није случајно измишљено хемијско својство и геометријски део гуме. Изузетно је битно због зауставног пута, али безбедност се рачуна кад од места А до места Б стигнете безбедно", истиче Беленцан.

Гуме за све сезоне 

Беленцан наводи да су гуме за све сезоне законски дозвољене, али су истраживања показала да те гуме не могу бити универзалне.

"Оне због хемијског својства и шара не испуњавају услове. Прописно јесте, али да ли ће бити безбедно је дискутабилно. Најбоље је да ако се користе те гуме, да имају обавезно пахуљицу, или планине са три врха. То су те међународне ознаке да се ради о гумама које су зимске. Многих ствари нема универзалних", истиче Беленцан.

Код зимских гума, додаје, препоручују се уже, а вишег профила, јер вода која иде приликом пријањања на коловоз извлачи пнеуматика из снега. Дубина шаре и канали на пнауматицима избацују воду, каже Беленцан.

Најчешћи узрок саобраћајних несрећа је, указује Беленцан, човјек и брзина која није прилагођена приликама у саобраћају и условима на путу. 

"Прилагодите брзину условима кретања. Ми ћемо у наредном периоду појачати контролу безбедног превоза деце. Поражавајуће је чињеница да је преко 59 одсто деце која су страдала били путници", закључио је Беленцан.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана