Велики пробој на пољу лијечења меланома, научници пронашли начин да изгладне рак

ГС
Foto: Илустрација

Амерички научници пронашли су природан начин да зауставе раст меланома, што отвара пут да се пронађе ефикасан начин у лијечењу те врсте рака.

Меланом је један од најчешћих облика рака, а милиони људи широм свијета болују од њега.

Научници су идентификовали кључни метаболички ензим који директно утиче на раст ћелија меланома.

Закључак студије, објављене у часопису Нејчер сел бајолоџи (Nature Cell Biology), је да би налази могли да доведу до развоја нових лијекова за лијечење меланома.

Вођа истраживања професор Зев Ронај објашњава да овај тип рака коже не може да преживи и расте без ензима ГЦДХ, који игра главну улогу у метаболизму амино-киселина.

Спречавање лучења ГЦДХ ензима доводи до структуралних промјена у другом ензиму – НРФ2 који у том случају потискује ћелије рака.

„Сада је наш главни циљ проналазак лијека који смањује активност ензима ГЦДХ“, навео је Ронај.

Зато што тумори брзо расту и због тога им је потребно много храњивих материја, научници траже начине како да излгадне ћелије рака. Оно што је главни проблем јесте што се канцер прилагођава и када му се укине један извор хране, он проналази други.

ГЦДХ (глутарил-КоА дехидрогеназа), игра значајну улогу у метаболизму лизина и триптофана – двије амино-киселине кључне за наше здравље, а које такође ћелија меланома користе као храну.

У процесу храњења, међутим, долази до стварања материја које су токсичне за ћелије рака.

„Процес храњења је шестостепен. Мислили смо да ће ћелијама рака бити потребно свих шест ензима. Међутим, изгледа да је само један од њих кључан и незамјењив – ГЦДХ. Ћелија меланома не могу да преживе без њега“, објашњава професор.

Даљи експерименти показали су да потискивање ензима ГЦДХ доводи до промјена у протеину НРФ2, који добија способност да сузбија раст ћелија меланома.

Нажалост, амерички стручњаци утврдили су да би овакав тип лијечења био ефикасан само код меланома и да не даје резултате код других врста рака.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана