У завичају Вука Стефановића Караџића

Тихомир Несторовић
У завичају Вука Стефановића Караџића

Тршић у Јадру мало је мјесто, али са великим именом и богатом историјом. На први поглед то се не би могло рећи, јер се, од када је свијета и вијека, у једном мјесту одмах ништа и не види. Потребно је вријеме. Види се тек када се прође цијелим крајем.

 Тако је и овдје - потребно је људовати, ходати и видјети, па тек онда приповиједати. Вуков родни Јадар је заталасан као широко море. Шпартају га путеви, стазе и богазе. Поред њих нижу се куће, повијају гране воћа од богата плода, звече меденице... Питомина. Тако је и у његовом сусједству, у Рађевини, Подгорини, Подрињу...

Јадар је некако више за око него за размишљање. Путник намјерник, са танкоћутном душом, мора да застане у њему, а чим застане, увијек му приђе неко од Јадрана и објасни му оно што гледа.

- Мора се овдје путнику штошта разјаснити, па ма колико он био учен и виђен, јер воћњаци, ћувици, друмови, куће, шумарци и читав крајолик не умију сами потанко да говоре о себи и својој старини као ми Јадрани - каже књижевник и новинар Љубомир Ћорилић и додаје: - Предјели, села, градови и ствари о себи знају рећи само онолико колико о њима причају њихов изглед и знакови прошлости. Приче Јадра о самом себи заиста нису довољне. Значајније су оне које приповиједају људи о њему, они што примијете путника намјерника и приђу му да му разјасне оно што гледа.

Настају онда о Тршићу казивања, у којима се придодаје доста, што из маште, што из ранијих приповиједања о њему. Тако је то на овим брдима одвајкада.

На трећем километру пута који од Лознице вијуга ка Осечини и Ваљеву, источно од Лознице, скреће се десно ка Тршићу. Иде се потом четири километра новим асфалтним путем долином рјечице Жеравије до спомен-школе.

Баш ту, у центру Тршића, села са великим именом и богатом историјом, почиње преплитање приче и маште. Јадар је завичај, а Тршић родно мјесто оца српске писмености - Вука Стефановића Караџића, старином из црногорског крша.

- Овдје ће путник намјерник сазнати од мјештана да је мали Вук шумама и пропланцима јурцао за стоком, да је, када застуди, уз огњиште слушао пјесме гусларске, да су његови Караџићи лијепо приповиједали и гуслали, да је Вука писмености први учио његов рођак Јефто Савић и још много тога - приповиједа Ћорилић.

Слушајући његову причу о Јадру и Јадранима, нисмо ни осјетили када смо се нашли на врху села код Вукове родне куће, ни када смо кренули преко брда, стазом именом "Вуков пут до писмености", коју су изградили студенти Београдског универзитета и на тридесет и два обелиска дуж ње исписали Вуков животопис.

Зато је, осим тог каменог казивања, путнику намјернику потребан и живи језик да му разјасни штошта из старине. Нама је то био колега Ћорилић.

На малој заравни, када се прође "Вуков пут до писмености", међу обронцима гдје се састају три горска потока, чинећи рјечицу Троношу, налази се најчувенија немањићка задужбина - манастир Троноша.

Историју има и мала капела - посвећена Светом Пантелејмону - са надалеко познатом "Чесмом девет Југовића".  Унутрашњост капеле је фрескосликана. На чеоној страни фасаде је мозаик девет Југовића са Југ-Богданом у средини. Југовићи на коњима пред полазак у бој на Косово. На сликама су исписани и стихови којима царица Милица оплакује погибију оца Југ-Богдана и девет браће Југовића.

Уз средњовјековну манастирску цркву прије неколико година изграђен је Музеј Вуковог школовања. Старјешина ове гласовите богомоље, архимандрит Николај, показује нам експонате: Вукова пера, дивите и прибор за писање, нека од његових документа, драгоцјене манастирске предмете из времена Вуковог школовања, собицу манастирских преписивача, графике на којима се види како су тадашњи ђаци суботом били шибани и срицали чаславац...

У овом невеликом али зналачки постављеном музеју као да је вријеме стало. Овдје, у завичају оца наше писмености, заиста све потанко говори о себи и својој старини.

Манастир Троноша

- У нашем крају људи приповиједају да су Троношу изградили Југовићи, али званична историографија тврди да је градњу манастира почео краљ Драгутин, а да га је 1317. године завршила његова жена Кателина. Опет преплет историје и маште. Да није Троношког родослова, који служи као помоћ учењу српске историје, могло би се повјеровати Јадранима да су манастир градили баш Југовићи. Опет се приповиједа (у Јадру се не зна тачно шта се стварно догодило, а шта је машта) да је, наводно, ову Југовића задужбину из 1388. године први обновио 1721. године архимандрит Методије, казује Љубомир Ћорилић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана