Свој сокак као хоризонт

Сретен Митровић
Свој сокак као хоризонт

СВЕТКОВИНA с почетка јула остаће у сјећању и успоменама повратницима и свима у српским селима Вратисалићи, Пљеско и Мишевина у овом дијелу рогатичке општине.

Повод за народно весеље је изградња новог пута у ова села. Мјештане је обрадовало предузеће" Транс- коп" Зорана Јешића из овог краја, које је пут дужине око четири километра изградило у рекордно кратком времену.

Вриједност обављеног посла је око 40 хиљада марака, у чему је највише помогла општина Рогатица. Радну снагу су обезбиједили мјештани села кроз која пут пролази.

Пут вриједи немјерљиво више за народ који овдје живи и за оне који тек треба да се врате на своја огњишта. Сокак се отворио у срцу као хоризонт!

Велико славље поводом доласка пута одржано је у селу Пљеско. Присуствовао му је велики број некадашњих, садашњих и будућих становника овог краја. Међу њима се нашао и 81-годишњи крепки старина Рајко Нешковић, као и петогодишњи Дејан Миличевић, који је на славље дошао са оцем Раденком и дједом Маринком. Они привремено живе у Сокоцу.

Новим путем се и они враћају у своје Пљеско, да се боре са коровом који је зацарио, не само плодним њивама и пространим ливадама него и некадашњим кућама и кућиштима. Све је зарасло у коров и као да ту никада нису живјели људи.

Међу гостима у Пљеску био је и начелник општине Рогатица Томислав Батинић, свакако заслужан за довођење пута у ово село.

Горан Козић из Козића, поздрављајући мјештане и госте, рекао је да је отварање пута важан догађај за ова села. То је пут за повратак породица на своја разорена огњишта. Они су некада живјели овдје, а сада су расути по Рогатици, Сокоцу и неким другим градовима Српске и Србије.

- До сада су у Пљеску изграђене двије и граде се још двије повратничке куће. Било би их знатно више, али овај крај заобилазе хуманитарне и друге организације, које у сусједним бошњачким селима дижу куће и онима који у њих неће никада ући - вели Козић.

Он је напоменуо да је из села козићког краја у посљедњем Отаџбинском рату учествовало више десетина бораца, од којих су 33 положила животе у темеље Републике Српске.

Свечаност у Пљеску зачињена је чашћавањима и пјесмом, које, како рече повратник Брацо Миличевић, није било од ратне 1992. године.

Говорио је и начелник општине Рогатица Томислав Батинић. Он је напоменуо да је путем Чадовина - Вратисалићи - Пљеско ријешен само дио великих проблема овог подручја. Сада је најважније довести струју и модернизовати остале путеве. То ће највјероватније остати за наредну годину, када ће у Рогатици највећи посао бити електрификација и враћање струје у ова и друга повратничка села.

Предсједник Савјета мјесне заједнице Козићи Миле Планинић, у којој се и налазе и поменута села, рекао је да су од 13 мјесних заједница у општини Козићи највише страдали у посљедњем рату. Од 30 пријератних насеља, 25 их је потпуно спаљено.

Имовина је уништена 95 одсто. Читав крај остао је без свих друштвених објеката, међу којима је осморазредна основна школа у Шљедовићима и четвороразредне школе у Пожривенику, Мргудићима и Козићима.

- Зато и није чудна оволика радост мјештана - каже Миле Планиничић. Ово је питом крај у којем је живот силом пригушен. Некада су се овдје повијали воћњаци, сијало жито и гајила стока.

 

*****************

Новом путу у рогатичка села обрадовали су се и 81-годишњи крепки старина Рајко Нешковић и петогодишњи Дејан Миличевић

**************** 

Од 13 мјесних заједница у Рогатици Козићи су највише страдали у посљедњем рату. Од 30 пријератних насеља 25 је потпуно спаљено

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана