Стручњаци против помјерања сата: Има негативне учинке на здравље људи

Г.С.
Стручњаци против помјерања сата: Има негативне учинке на здравље људи

Препоручују да свака земља донесе своју одлуку о кориштењу зимског или љетњег рачунања времена и престане са помјерањем сата два пута годишње.

Стручњаци из британског удружења специјализованог за проблеме спавања Бритисх Слееп Социетy позвали су на укидање померања казаљке сата два пута годишње односно на летње рачунање времена. Овај захтјев проистекао је из негативних учинака које померање сата има на квалитет сна и здравље уопште а та расправа такође је заживела у другим европским земљама.

Према ауторима рада објављеног у часопису Јоурнал оф Слееп Ресеарцх требало би кроз целу годину користити зимско рачунање времена које ће ступити на снагу следећег викенда и остати активно до пролећа.

Будите се јако рано? Ево какве то последице оставља на мозак. Када се помера сат? Ускоро прелазимо на зимско рачунање времена.

Знанственици објашњавају да је присутност сунчеве свјетлости ујутро кључна за здравље док летње рачунање времена током лета присиљава људе да се пробуде док је још мрак.

“Рачунање љетњег времена током зиме има негативне учинке на здравље људи” наводи се у истраживању и додаје: “Померање сата на пролеће најнегативније утиче на циркадијални ритам. Конкретно на физичке психичке и промене понашања које доживљавамо кроз 24 сата” преноси Миррор.

Ипак треба напоменути да се ово истраживање односи на Велику Британију која нема толико сунчаних сати као Хрватска или друге земље Медитерана због чега се наглашава потреба да свака земља донесе своју одлуку и држи се ње. Битно је наглашавају научници да се престане померати сат двапут годишње.


 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана