Стигло објашњење: Да ли муслиман може бити кум на крштењу

ГС
Стигло објашњење: Да ли муслиман може бити кум на крштењу

Да ли муслиман може да буде кум на крштењу дјетета, питање је које многе мучи, а на које је одговорио др наука за ислам.

Живот у мултиетничким срединама, као што је Балкан, може бити порилично сложен. Суживот са припадницима других вјероисповијести намеће многа питања, а једно од таквих јесте - да ли муслиман може да крсти дијете православца и буде му кум?

Др Елведин Перезић, доктор наука на Факултету за исламске студије, често добија питања у вези са темама које се тичу односа муслимана и православаца на нашим просторима. С обзиром на то да људи, који су окренути заједништву и слози, не желе да постављају границе у пријатељству или љубави са припадницима друге вјероисповијести, када дође до одређних вјерских церемонија и ритуала, не знају како би требало поступити - у складу са својом религијом.

Како др Перезић често путем друштвених мрежа комуницира са пратиоцима који желе да уче о религији, а питање које је недавно добио и које је подробно објаснио тиче се кумства између припадника исламске и православне вјере, прецизније - крштења дјетета.

"Да ли је исправно да ја, муслиман, будем кум другу православцу?"

"Ја сам муслиман и имам доброг друга православца. Он хоће да крсти своје дијете у цркви и да ја будем тај који ће да крсти дијете и да будем кум. Да ли је то исправно?", гласило је питање упућено др Перезићу, који се потрудио да објасни што детаљније зашто одговор, нажалост, мора да буде - не.

"Хришћанство је комплетно засновано на тројству, а тројство је тотално у колизији са монотеизмом ислама. Алах је један", започео је излагање др Елведин Перезић.

У наставку се сконцентрисао на суштину питања, а то је крштење.

"Учествовање у ритуалима друге вјере је забрањено"

"Да човјек оде и учествује у било каквој вјерској церемонији, а поготово крштењу дјетета - погрешно је. И питање је да ли на тај начин човјек остаје више у вјери?", додаје.

На крају је објаснио како сви припадници исламске вјероисповијести треба да поступе у сличним ситуацијама.

"Треба рећи: 'Ти ниси муслиман, ја јесам, мени моја вјера забрањује било какво учешће у вашим вјерским ритуалима. Ми можемо заједно да одемо на кафу или у шетњу, али учешће у вјерским ритуалима је забрањено'. Учествовање у риталу је тотално забрањено", закључио је доктор наука са Факултета за исламске студије, а преноси Блиц жена.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана