Старе пјесме у новом руху

Дејан ДAВИДОВИЋ
Старе пјесме у новом руху

ИAКО је рођен у вријеме када је већ утихнула наша изворна народна музика, а са њом акорди по којима нас препознају, када су заћутале, гајде, фруле и тарабуке, а звонки дјевојачки гласови бесповратно отишли у вјетар, бојажљиву наду да ће очување наше музичке баштине ипак опстати, прије пет година у Лакташе је вратио Горан Ћетојевић, оснивач и кичма осмочлане "Етно групе" лакташког КУД-а "Славко Мандић"

 Поред овог двадесетшестогодишњег младића инструментални дио групе чине Драган Ћетојевић (тапан), Aлекса Малић (клавијатуре), Ведран Гаврић (гитара), Јелена Шкрбић (виолина).

Четири млада женска вокала Валентина и Весна Милекић, Слађана Зорић и Тања Данојевић, својом интерпретацијом складно се уклапају у цјелину.

Већ на својим првим наступима у Лакташима, не попуштајући просјечном укусу, успјели су традиционалну музичку баштину приближити и онима којима она није одвећ позната.

- Идеја о оснивању "Етно групе" сазријевала је у мени заједно са мојим ангажманом у КУД-у "Славко Мандић." Дошао сам на идеју да оснујем једну секцију која би била вокално-инструментална варијанта онога што смо радили у фолклорном ансамблу и која би била способна одржати цјеловечерње концерте - каже Ћетојевић који је у КУД-у "Славко Мандић" запослен као умјетнички руководилац и као помоћник познатог кореографа Радојице Кузмановића, иначе директора националног ансамбла Србије "Коло"

Иако не одступају од традиционалног и записаног, када се са бине појави звук клавијатуре и гитаре, све то звучи некако другачије, мелодичније и уву занимљивије. То се посебно може осјетити у њиховој интерпретацији сплета пјесама из Црне Горе, које уз клавијатуре и гитару добијају дозу мистичности карактеристичну за горштачки начин живота.

Прилику да их чују имали су и посјетиоци традиционалних музичких фестивала у Њемачкој, Aустрији, Француској, Словенији, Бугарској, Шведској, Шпанији, Србији и Црној Гори гдје су били на заједничким турнејама са КУД-ом "Славко Мандић". Наступали су и у бањолучком Банском двору, Бијељини и другим градовима Српске.

- На репертоару имамо 30 нумера, како пјесама, тако и  инструментала. То су традиционалне пјесме са ових простора, као Србије, Црне Горе и Македоније, те инструментали и народна ора из југоисточне Србије и Македоније. Имамо богату колекцију аудио и видео-записа традиционалне музике, а у сарадњи са етномузиколозима добили смо и богату колекцију нотних записа - каже Ћетојевић.

              

                                                                           

У припреми први ЦД

"Етно група" припрема и свој  први ЦД на коме ће се наћи 14 нумера попут "Врбице, врбо зелена, "Весели се кућни домаћине, "Девојче, девојче" "Ој Крајино веле да си мала" и друге. То ће бити и прилика да Горан Ћетојевић испроба како студијски дотјеране звуче његове гајде, фруле, кавал и тарабуке које је куповао од познатих мајстора ових инструмената. Сви који су га чули како свира увјерили су се да тај звук прије свега носи у себи.






                        

"






 

 

              

                                                                            


Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана