Само 33 одсто шанси да се избјегне катастрофа до 2029. године

Срна
Foto: ARHIVA

ВАШИНГТОН- Нова научна студија открива да Земља има тек 33 одсто шанси да избјегне климатску катастрофу до 2029. године Истраживачи са Универзитета Вашингтон израчунали су колико је загријавање загарантовано на основу прошлих емисија угљен-диоксида, метана, азотовог оксида и аеросола, попут сумпора и чађе.

Резултати студије сугеришу да до 2029. године Земља има двије трећине шанси да барем привремено премаши загријавање од плус 1,5 степени Целзијусових, чак и ако све емисије престану те године.

У Земљиној атмосфери тренутно је катастрофалан ниво гаса, који није виђен милионима година.

У међувремену, до 2057. постоји двије трећине шанси да ће Земља барем привремено премаши глобално загријавање од плус два степена Целзијусова, пише у студији америчког универзитета.

Научни тим је у новом истраживању користио климатски модел како би проучио шта би се догодило са температуром Земље ако би све емисије изненада престале сваке године од 2021. до 2080.

Научни модел, у оквиру студије, показује да постоји 42 одсто вјероватноће да је свијет већ опредијељен за загријавање од најмање плу 1,5 степени Целзијусових у односу на прединдустријске температуре, чак и ако се емисије одмах зауставе.

Та вјероватноћа "расте" на 66 одсто ако се емисије не смање до 2029. године, преносе начни портали.

Иако је заустављање свих емисија које стварају људи практично немогуће, истраживачи кажу да је то апсолутно "најбољи сценарио".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана