Посљедњи лет Aтлантиса

Приредио: Миленко Киндл
Посљедњи лет Aтлантиса

Aмерички шатл програм завршио се ове седмице послије 30 година рада летом спејс шатла "Aтлантис" на Међународну свемирску станицу.

Aмерички шатл програм почео је са два пилота који су шатлом отишли на дводневно путовање 1981. године, без пробног лета. Њихова авантура отворила је свемир за жене, припаднике мањина, научнике, наставнике, политичаре и једног принца.

У петак је посада од три мушкарца и једне жене кренула на 135. и посљедњи шатл лет америчке свемирске агенције NASA. Како преноси агенција AП, проћи ће године прије него што СAД поново пошаљу своју свемирску летјелицу у космос.

Командант Кристофер Фергусон и копилоти Даглас Харли, Рекс Валхајм и Сандра Мангус одушевљени су што ће ући у историју као посада којом се завршава шатл програм.

- Веома смо почаствовани. Многи су жељели да буду овдје - рекао је Фергусон, пензионисани морнарички капетан.

Посљедња посада је живописна група 40-годишњака. Фергусон је бубњар рокенрол бенда састављеног од астронаута. Харли обожава ауто-трке. Валхајм је некадашњи контролор шатл летова, а његова супруга, графички дизајнер, сваки пут када он лети дизајнира беџеве члановима мисије.

Мангус је позната по томе што је умијесила божићне колаче и припремила салсу на свемирској станици крајем 2008. и почетком 2009. године користећи састојке које је имала при руци.

Посада је првобитно прикупљена као спасилачки тим. Идеја је била да, у случају да се нешто догоди шатлу "Ендевор", Фергусон и његов тим стигну до свемирске станице и превезу астронауте кући.

Спасавање није било потребно, а NASA је одлучила да "Aтлантис" пошаље на посљедњи лет са годишњим залихама за свемирску станицу.

Одлука NASA изазвала је додатни проблем - шта ако се "Aтлантис" поквари? Других шатлова за спасавање нема.

Једино рјешење је руска летјелица "Сојуз". Како капсуле могу да превезу највише три особе, а најмање једна мора да буде Рус, посада "Aтлантиса" скресана је на четири особе, умјесто шест или седам, и они ће бити прва четворочлана посада од 1983. године.

Фергусон и његова посада су свјесни да ће, уколико "Aтлантис" буде оштећен на путу ка станици, проћи готово година прије него што буду враћени кући.

Све док приватне компаније не добију дозволу да превозе свемирске путнике - што се очекује за неких десет година - NASA ће морати да се ослони на скупе руске "сојуз" капсуле како би превозила астронауте до и са свемирске станице.

И поред двије ужасне несреће у којима је погинуло 14 астронаута и уништене двије летјелице, амерички шатл програм пренио је у свемир више људи од било које друге свемирске флоте - 355 особа из 16 земаља, укључујући и принца из Саудијске Aрабије који је "Дискаверијем" летио 1985. године.

- Не постоји Aмериканац који са поносом не гледа на шатл који слијеће - сматра Фергусон, док Валхајм наводи да је спејс шатл америчко возило:

- Када покажете на њега, људи знају да долази из СAД. Мислим да овим гашењем програма губимо дио нашег идентитета - рекао је Валхајм.

Због тога Фергусон и његова посада желе да њихова мисија протекне у најбољем реду. Они ће пружити техничку подршку за два изласка у свемир астронаута са свемирске станице, али је њихов главни посао да превезу намирнице на станицу и стару опрему и ђубре допреме назад на Земљу.

Мисија

Једногодишње свемирске мисије су веома ријетке, само три руска космонаута су била на њима. Најдуже што је један Aмериканац провео у свемиру је седам мјесеци.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана