Породица га натјерала да студира право, а он се посветио музици: Данас је икона
Петар Иљич Чајковски је један од најзначајнијих композитора у историји музике.
Познат по свом емотивном, снажном и експресивном стилу, Чајковски је иза себе оставио опус који се слуша и уз који се игра и данас. Неке од његових композиција спадају међу најизвођеније у историји музике. Рођен је 1840. године у малом граду Воткинску, у Руској империји.
Потиче из породице средње класе, а мајка му је била француског поријекла. Од малих ногу је показивао изузетан музички таленат и са само пет година већ је свирао клавир. Међутим, његови родитељи нису вјеровали да ће музика бити одржива каријера, па су га послали на правни факултет у Санкт Петербургу.
Иако је завршио школу и једно вријеме радио у Министарству правде, Чајковски је био незадовољан тим послом, па је одлучио да слиједи свој сан и да се посвети музици. Као 21-годишњак уписао је музичку школу у Санкт Петербургу, гдје је показао изузетан таленат и брзо напредовао.
Тамо је добио формално музичко образовање, што му је омогућило да комбинује руске народне мелодије са елементима западне композиције. Чајковски је имао буран приватни живот, обиљежен унутрашњим сукобима и несигурношћу.
Познато је да је био хомосексуалац, што је у Русији тада било забрањено и неприхваћено. У покушају да сакрије своје сексуалне склоности, одлучио је да се 1877. ожени својом ученицом Антонином Миљуковом.
Њихов брак је, међутим, био изузетно несретан и трајао је само неколико недјеља. Чајковски је убрзо напустио Антонину и живјели су раздвојени до краја живота. Једна од кључних веза у његовом животу била је она са богатом удовицом Надеждом фон Мек, која му је постала мецена.
Преко писама су развили чврсто пријатељство. Надежда фон Мек му је пружала финансијску подршку дуже од десет година. Никада се нису срели лично. Надежда је уживала у њиховом пријатељству на даљину, а Пјотр је тако могао да се марљиво посвети писању композиција.
Чајковски је написао нека од најважнијих дјела класичне музике, која су и данас популарна. Његов балет „Лабудово језеро“ данас је класичан комад балетског репертоара, познат по прелијепим мелодијама и емотивним сценама. „Крцко Орашчић“, још један балет, глобално је препознат као симбол божићне сезоне и изводи се широм свијета сваког децембра.
Сваке године у јесен у Загребу људи чекају сатима да би добили карту за „Крцка Орашчића“. Чајковски је компоновао и опере, од којих је најпознатија „Евгеније Оњегин“, по књижевном дјелу Александра Пушкина. Ова опера истражује дубоке емоције и унутрашње сукобе ликова приказујући руски дух кроз звук и поезију.
Његове симфоније, посебно Шеста симфонија, позната и као Патетична, одражавају личне борбе и емоционалну дубину, а многи критичари ову симфонију називају врхунцем његовог стваралаштва.
Чајковски је умро у Санкт Петербургу 6. новембра 1893. Умро је од посљедица колере, иако се прича да је можда био отрован, али за то нема конкретних доказа. Иза себе је оставио више од 150 композиција.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.