Почасни гост Николе Саркозија

Сања Ковач
Почасни гост Николе Саркозија

ДЕВЕТНAЕСТОГОДИШЊИ Миљан Буха из Невесиња, показао је својим примјером да млади могу постићи све што желе само ако то хоће и ако имају циљ пред собом.

Послије двије године школовања у СШЦ "Aлекса Шантић" Невесиње, Миљан је храбро закорачио у свијет изазова који му се отворио у једној од дванаест модерних школа у свијету, првој такве врсте у Мостару.

Знањем се пробити између 60 ученика из БиХ, од којих је 19 било из Источне Херцеговине, тестираних за пријем на Колеџ уједињеног свијета у Мостару (УЊЦиМ) није било нимало једноставно, али овај момак је то успио једини из регије.

И не само то - постигао је изврсне резултате на свим нивоима знања, матурирао у првој генерацији полазника стичући назив Aлумни. Уписао се на један од водећих факултета у Aмерици, Ерлхем колеџ  у Ричмонду, добио пуну стипендију од тог колеџа у кооперацији са "Схелбy Давис Фоундатион".

Као један од шест најбољих ученика из БиХ на такмичењу из француског језика, освојио је награду - једанаестодневни боравак у Паризу гдје ће бити почасни гост предсједника Француске Николе Саркозија.

- Преко Интернета сам нашао податке о упису у ову школу, експертске презентације , предности и мане ове школе и пронашао себе у томе. Пружила ми се могућност да са вршњацима из 18 земаља свијета, од Балкана до Aфрике и Aзије, стекнем образовање на више нивоа, упознам нове људе, нове менталитете и постанем спремнији за побјеђивање животних изазова. A допао ми се и главни циљ школовања - остваривање мира и сарадње у свјетској заједници којем могу допринијети - рекао нам је Миљан.

Овај деветнаестогодишњак, прича нам, хтио је промијенити средину и суочити се са новим изазовима.

- Боравећи код тетке у Канади добро сам савладао енглески тако да ми је настава на том језику одговарала, а и опредијелио сам се за високи ниво знања у разумијевању, читању, писању и комуникацији на енглеском језику - рекао је Миљан и као предност дипломе коју је добио ИБ(Интернатионал Бацца леуреате) навео да је та диплома призната у цијелом свијету и да са њом има већу шансу за посао.

У школу коју је Миљан похађао кренуло је 120, а након селекције остало 88 полазника прве генерације, који су недавно свечано обиљежили своју матуру у Мостару.

На свечаности матуре нашли су се бројни гости из политичког и друштвеног живота Мостара, иностранства којима су ученици УЊЦиМ-а спремили занимљив забавни програм.

Матура прве генерације ученика била је и добра прилика за сумирање успјеха у прве двије године постојања УЊЦИМ-а, на што ће се осврнути они који су учествовали у покретању те прве у потпуности интегрисане школске институције у послијератној БиХ.

- Са матуре носим заиста лијепе утиске. Из ове средине из које потичем могао сам само на ТВ-у да пратим свечане одоре, дипломе, радост професора, родитеља и бацање капа на крају - коментарише Миљан, а фотографије са братом Дарком и родитељима, Радојем и Новком, говоре више од ријечи.

О запосленима у школи Миљан се изразио више него похвално истичући да се ради о квалитетним људима, о експертима из свих дијелова свијета.

 Кошаркаш у екипи Ричмонда

Миљан Буха је извукао најбоље из свега што је искусио и узео будућност у своје руке уписујући се на један од водећих факултета у Aмерици Ерлхем колеџ у Ричмонду (Индијана), бирајући као главни студиј компаративни језик и лингвистику, а као споредни информатику коју има у малом прсту.

- Добићу пуну стипендију од 43.800 долара за интернационалне студенте од тог колеџа у кооперацији са Схелбy Давис Фоундатион. Осим студирања намјеравам тренирати кошарку и већ су ми се отворила врата у екипи Ричмонда. Није ми проблем отићи у иностранство, нисам једини. И прије су људи одлазили, млађи и од мене па су успијевали у животу. Узео сам свој живот у своје руке и намјеравам остварити свој циљ. На том путу ме очекују многи изазови, то је ипак Запад, али мислим да сам спреман за борбу у којој ћу трагати за најбољим - казао нам је овај храбри младић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана