Откривен Центар за зло!

Агенције
Откривен Центар за зло!

Лондон - Научници су лоцирали "центар за зло" у мозгу, који подстиче насилно понашање са предумишљајем. Људи, али и животиње, понекад дјелују злобно и када нису испровоцирани, па тлаче друге без неког посебног мотива или оправдања.

Током истраживања на мишевима, научници су усадили електроде у мозгове мужјака којима је пружана могућност да нападају слабије.


Два миша су стављана у исту комору, али су они били одвојени преградом која је имала двије мале рупице кроз које би јачи мишеви могли да нањуше супарника.

Онда би научници уклонили препреку или је оставили на мјесту, тако да су се временом мишеви научили која им рупа омогућава напад на слабијег миша.

Након што је процес учења завршен, неки мишеви почели су да показују јасно преферирање "борбене рупе", док други нису, што је научницима омогућило да идентификују који су мишеви природно мотивисани за борбу, а који нису.

Проматрајући агресивне мишеве, открили су да се активност у можданој регији
вентромедијалног хипоталамуса појачавала када су одлучивали коју рупу да изаберу.

Због тога научници сматрају да би баш та регија мозга могла да има кључну улогу у мотивацији за непровоцирану агресију.

Да би тестирали ту теорију одлучили су да провјере како на то подручје мозга дјелује престанак научене повезаности између одређене рупе за њушење и прилике за напад на слабијег супарника.

У складу с тим, престали су да омогућавају мишевима да се боре, без обзира на то коју рупу одабрали, све док се повезаност није изгубила.

И након тога, као и и прије, примијећена је повећана активност у вентромедијалном хипоталамусу.

Та открића указују на то да ова мождана регија стварно игра главну улогу у непровоцираном насилном понашању.

Коментаришући откриће, научник Дејви Лин објашњава да би информације до којих је истраживање дошло могле да воде ка даљим истраживањима агресивних импулса, наводе научни портали.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана