Младост разгалила душу

Слободан ДAКИЋ
Младост разгалила душу

ПРВA међународна дјечија смотра изворног фолклора "Звуци Европе", одржана протекле суботе у Мркоњић Граду, окупила је око три стотине младих фолклориста из седам културно-умјетничких друштава. Четири из Српске, по једно из Србије, Македоније и Федерације БиХ.

Била је то јединствена смотра изворног фолклора за дјецу до 12 година. Млади су се трудили да својом игром, пјесмом, "разиграним" ношњама "од Вардара до Саве" покажу сву љепоту изворног народног стваралаштва својих народа и свога краја. Било је то дружење седам друштава, седам душа, седам обичаја... "утканих" у једно коло заједништва младих.

- Ни за седам дана у седмици млади фолклористи не би успјели да покажу све богатство фолклорног насљеђа свог народа и краја. Ипак и са једном кореографијом, у неких десетак минута успјели су да нам дочарају бар дио те љепоте и богатства етно-насљеђа свога краја - рекао је директор Културног центра "Петар Кочић" Слободан Ћоћкало.

На позорници обновљене позоришне сале Дома културе "ткали" су млади фолклористи различитим кореографијама. Сваки покрет, "миц", лијеви-десни корак... публика је награђивала дуготрајним аплаузом. Жирију на чијем је челу била директорка програма РТРС-а Мира Лолић-Мочевић није било лако да након три "дебела" часа дјечијих чаролија одлучи чија је кореографија, односно наступ био најбољи. Одлука је пала у корист кореографије чобанске игре из околине Мркоњић Града, коју су извели чланови КУД-а "Петар И Карађорђевић Мркоњић".

- У ансамблу су била дјеца узраста од четири до дванаест година, обучена у ношње из овога краја. Представљено је типично чобанско дружење, уз игру, пјесму, доскочице, дјевојачко и момачко натпјевавање. Све се добро сложило у једну "коцку", што је било пресудно за прво мјесто - прича кореограф мркоњићког фолклорног ансамбла Милица Грамаш.

Од узбуђења приликом додјеле признања није могла да сакрије сузе, јер каже да је пресрећна што су дјеца била најбоља.

A до успјеха није се лако стигло, каже 12-годишња Николина Цвијић.

- Дуго смо се припремали за ово. Десетак дана пред наступ тренирали смо по три часа дневно. Ко зна колико смо пролили зноја да што боље увјежбамо кореографију - истиче Наташа.

Запажен наступ имали су и чланови КУД-а "Просвјета" из Теслића, којима је припало друго мјесто у укупном пласману.

- На смотри смо се представили играма из околине Теслића. A извели смо и пјесму "Чобанска". Наш, као и наступ свих осталих друштава, био је одличан. Ово је било врхунско фолклорно дружење. Aко нас позову, доћи ћемо и наредне године - најављује чланица "Просвјете" из Теслића Наташа Лажетић.

Кореографијом игре из околине Бање Луке запажен наступ имао је и фолклорни ансамбл "Младости" из Залужана. Њихов труд награђен је трећим мјестом, мада су, кажу, очекивали прво.

Чланови Фолклорног ансамбла "Бучин" из Радовиша у Македонији до Мркоњић Града путовали су двадесет часова. Тврде да су одлично примљени од својих домаћина, који су прошле године код њих у Радовишу "покупили" све награде.

- Представили смо се играма орао и пјесмама из околине Радовиша. То су игре пуне динамике и "заврзламе". Задовољни смо наступом. Смотра је била врхунска, а дружење за дуго сјећање - прича млада Македонка Ивана Aнгеловска.

Фолклористи "Наше младости" из Кључа, који су редовни гости фолклорних смотри у Мркоњић Граду, представили су се бошњачким играма и пјесмама.

- Наша кореографија је веома живахна и са доста динамике, али и различитости корака. Одушевљени смо дружењем у Мркоњић Граду и долазимо и наредне године - рекао је Елведин Шехић.

Част да смотру отворе припала је КУД-у "Бранко Обрадовић" из Мионице у Србији. Када су млади Шумадинци почели да "везу" "шумадију", сала је "експлодирала" од одушевљења публике.

- У друштву сам пет година и нигдје ми до сада није било љепше. Захвални смо нашим домаћинима на великом гостопримству, које ћемо им узвратити у Мионици - рекао је Марко Васић.

Предсједница КУД-а "Бранко Обрадовић" из Мионице Рада Голубовић уручила је велику српску заставу замјенику начелника мркоњићке општине Слободану Ћоћкалу. Заставу као знак успостављања сарадње са мркоњићком општином даровао је предсједник општине Мионица.

Најљепши пар

У ревијалном дијелу смотре одржана је мала етно-ревија и бирање најљепшег пара: чобана и чобанице. Након што је продефиловало четрдесетак парова, за најљепши и уједно најмлађи проглашен је пар мркоњићког културно-умјетничког друштва Миљана Јовић и Душко Ћусо. Иако имају само по пет година, својом грациозношћу задивили су све у сали.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана