Јапански научници узгојили свиње за трансплантацију органа људима
Тим предвођен јапанским научницима успјешно је узгојио три генетски модификоване свиње за употребу у трансплантацији органа и ћелија са животиња на људе, по први пут у Јапану, који се бори са недостатком донора, саопштила је компанија "ПорМедТец Цо" која спроводи пројекат.
Безбједност такве трансплантације између врста сада ће бити предмет истраживања даљим тестирањем на животињама, наведено је у саопштењу компаније, преноси агенција Кјодо.
Тим научника, међу којима који су и чланови биотехнолошке компаније “еГенесис”, узгајао је свиње користеćи ćелије са 10 различитих гена модификованих да спријече одбацивање од стране људског организма, наводи ПорМедТец.
Оплођене јајне ћелије, произведене у октобру коришćењем технологије клонирања, пресађене су у материцу сурогат мајке свиње, а три прасета су дошла на свијет у недјељу царским резом.
Када буде потврђено да расту, свиње ће бити дониране научним институтима у Јапану за коришćење у истраживању трансплантације органа другим животињама, као што су мајмуни, преноси Кјодо.
Како је навео оснивач “ПорМедТец-а” и водећи научник Хироши Нагашима у саопштењу, компанија се нада да ће у наредном периоду трансплантација ćелија и органа са животиње на човјека, позната као ксенотрансплантација, пружити рјешење за недостатак донора органа.
Јапан тренутно има око 16.000 регистрованих пацијената који чекају на органе, а само око три процента их добије на годишњем нивоу, показују подаци Јапанске мреже за трансплантацију органа.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.