Холандија: Вирус “покосио” милионе цвјетова, хорор за узгајиваче

Тањуг
Холандија: Вирус “покосио” милионе цвјетова, хорор за узгајиваче

ЊУЈОРК - Нови вирус корона у Холандији је однио 2.747 живота, а процјењује се да је “покосио” и 400 милиона цвјетова од којих трећину чине лале, затворио је чувену Кеукенхоф башту која је привлачила милоне туриста из цијелог света, што се десило први пут за седам деценија њеног постојања.

За узгајиваче лала у Холандији март је био, како преносе медији, прави хорор, а посебно петак 13. када се цвијеће појавило на највећем свјетском тржишту у Алсмеру, јер су цијене почеле да падају, цвијеће је постало економски безвриједно и морало је бити уништено.

Франк Уитенбогард, директор породичног имања у Нордвијкерхоуту, са традицијом дужом од једног вијека, рекао је за Њујорк Тајмс да је морао да донесе тешку одлук и уништи 200.000 тулипана.

“Било је то веома болно, јер знате колико енегрије и љубави треба издвојити да једна лала из луковице постане цвет који одузима дах, У јулу почиње окопавање и спремање луковица да бисте их посадили у октобру, а послије пребацили у стакленик”, рекао је Утинебогард.

Ове године имали смо посебно квалитетне тулипане. Сјео сам на бицикл и отишао далеко, нисам могао да гледам како их уништавају, рекао је он за Њујорк Тајмс.

Менаџер за међународну продају цвећа и биљака у Ројал ФлораХоланд, Фед ван Тол рекао је да Утинебогард није једини који је морао да уништи цвеће, јер су процјене да је уништено око 400 милиона цвјетова, укључујући 140 милиона лала.

Потражња за тулипанима нагло је пала, јер су цвећаре широм свијета затваране због епидемије, нема славља, породичних окупљања...

Додао је да је их је вирус “покосио” у најударнијем периоду за цвијеће, а то је од марта до маја.

То је период који укључује недјеље у којима су Међународни дан жена, Ускрс и Дан мајки - најјачи дани холандске индустрије цвећа.

“То повлачи седам милијарди евра губитака, а цвеће се дневно прода у просјеку за 25 милиона долара”, рекао је ван Тол и додао да сезона лала траје осам недеља.

Према мјерама борбе против вируса корона, мале продавнице, као што су цвећаре и баштенски дућани, могу остати отворене све док купци и запослени држе социјалну дистанцу од 1,5 метара.
Холандија, у којој је више од 25.000 заражених и 2.700 умрлих, у борбу са ширењем вируса корона је ушла са не тако рестирктивнм мјерама, па је потпуно затварања земље изостало.

Додају да узгајивачи цвијећа и дистрибутери, који су се ослањали на домаће тржиште, још и послују, док су они други у критичној позицији.

Власник компаније која се бави извозом цвећа, Јан де Бор, наводи да је до сада изгубио 90 одсто сезонских прихода, указујући да у ово доба године обично има 60 стално запослених, а сада само шест.

Холандска влада исплаћује њихове плате, па то не утиче, како каже, негативно на његов посао.

Највећи му је проблем, истиче, крузер који му је клијент и што ће изгубити посао са њима и претрпити штету од пола или чак милион евра.

Изгубиће и сав посао у земљама које су затвориле цвјећаре, међу којима су Италија, Шпанија и Француска.

Епидемију вируса корона и уредбу остани у кући, љубитељи цвијећа могу да искористе да виртуелно прошетају међу лејама цвећа - на Keukenhof Virtualy Open.

Кеукенхоф, симбол Холандије, обично дочека 1,5 милиона посјетилаца током осмонедељног рада који се поклапа са цвјетањем тулипана.

Ове године биће први пут затворен од 1950. када је основан, и то до 10. маја, а због тога ће изгубити 25 милиона долара прихода. У њему је радило 1.300 сезонских радника.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана