Драстичне промјене и у будућности

СРНА
Драстичне промјене и у будућности

БАЊАЛУКА - Пораст температуре ваздуха посљедица је климатских промјена и, уколико не дође до смањења емисије угљен-диоксида, драстичне климатске промјене очекују се и у будућности, рекао је Срни професор климатологије Горан Трбић.

Трбић је навео да климатски модели показују на такве драстичне промјене и у будућности уколико не додје до стабилизације угљен-диоксида и загађења.

Он је упозорио да концентрација угљен-диоксида расте на глобалном нивоу што показује да ће климатске промјене бити и екстремније, те је додао да су поплаве у Републици Српској 2014. године биле знак да се клима све више мијења.

Трбић је навео да на климу утичу активности човјека и сагоријевање фосилних горива, нафте и угља, што је окидач за глобално повећање температуре ваздуха.

"Смањење коришћења тих фосилних горива можемо условити смањењем емисија угљен-диоксида, који имају негативан ефекат стаклене баште и дугорочно кориговати климатски систем, односно смањити температуру, али и остале штетне климатске елементе", истакао је Трбић.

Он је додао да глобална борба против климатских промјена иде у два правца, један је вратити климатски систем у оквир какав је био прије 30 - 40 година, а са друге стране се мора радити на прилагођавању на новонастале климатске услове.

"Све су чешћи топлотни таласи, суше и поплаве, интензивније је сунчево зрачење. Савјети стручњака, од климатолога до љекара, али и оних који се баве ресурсима су увијек добродошли", нагласио је Трбић.

Трбић сматра да је добро што је у Републици Српској започето неколико пројеката у смислу унапређења рада Хидрометеоролошког завода, Цивилне заштите, утврђивања обала и корита ријека и унапређења система за наводњавање, али истиче да увијек има простора за напредак.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана