Знате ли како је настао израз ОК?

Г.С.
Знате ли како је настао израз ОК?

Колико пута у дану кажете или напишете ОК? Ова скраћеница једна је од најчешће кориштених у енглеском језику и постала је популаран израз коју користе лјуди ширем свијета.

Постоје многе теорије о нјезином настанку, а једна од најпопуларнијих прича води нас у Бостон, точније у редакцију новина Бостон Морнинг Пост.

Новинарска шала

Према теорији етимолога Алана Волтера Рида, израз је настао потпуно случајно, и то у канцеларији уредника Чарлса Гордона Грина, иначе познатог по својим шалама, а све је почело као обична уредничка шала.

Наиме, 1839. у новинама је освануо сатирични чланак о граматици који је садржавао израз „ОК“, односно скраћеницу за граматички нетачан израз „Олл Коррецт“ (енг. „Све тачно“). Израз се поновно појавио у новинама три дана касније, а затим се проширио другим медијима.

„ОК“ у предсједничкој кампањи

Израз „ОК“ покушао се искористити и у политичке сврхе кад се тадашњи амерички предсједник Мартин Ван Бурен борио против Вилиама Хенриа Харисона за свој други мандат. Ван Бурен је подријетлом био из Киндерхука у Њујорку те је зато добио надимак „Олд Киндерхук“, односно скраћеницу „ОК“.

Тако је израз „ОК“ добио двоструко значење, но није био од помоћи Ван Бурену који је изгубио на изборима.

„ОК“ за колачиће

Истраживање етимолога Рида одвело га је у Европу, гдје се израз наводно користио за колачиће, док је према другој теорији „ОК“ настао као скраћеница за телеграфски израз „Open Key“.

У коначници, изгледа да  „ОК“ не иде нигдје. Могу му се придружити  „ЛОЛ“, „ОМГ“ и друге популарне скраћенице, но „ОК“ и даље остаје универзалан израз који се користи по свијету. И то је ОК.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана