Војни рок у Сјеверној Кореји: Најгоре искуство на свијету

Агенције
Војни рок у Сјеверној Кореји: Најгоре искуство на свијету

У Сјеверној Кореји нема разлике међу половима када је у питању војска, јер у њу морају и момци и дјевојке.

Мушкарци у Сјеверној Кореји војску служе 10, а жене седам година. Специјалне јединице личних чувара Ким Џонг-уна у војсци остају пак 13 година.

Војни рок је обвезан, а у војску се већина уписује након средње школе. Они који оду на студије, обично војску 'одрађују' након завршетка школовања, при чему особе са универзитетском дипломом могу добити пет година војног рока, док они који су добили титулу инжењера или су похађали неки научни студиј, у војсци остају свега три године јер је бивши вођа Ким Џонг-ил желио да охрабри и подстакне људе на научне студије.

Главна потешкоћа с којом се сусрећу они који служе војни рок јесте то што морају да трпе глад. Војници у специјалним јединицама су, додуше, добро збринути, али они који су стационирани изван главнога града Пјонгјанга добију само два или три кромпира за оброк или се хране сировим кукурузом или пиринчем.

Захваљујући таквој прехрани, сјевернокорејски војници су неколико центиметара нижи од својих јужнокорејских колега, написао је Адам Каткарт.

Упркос оскудним оброцима, војници не само да тренирају, него одлазе и да помажу пољопривредницима на њиховим пиринчаним пољима. Многи од њих су врло мршави и гладни, и очајнички желе да побјегну.

Војна полиција увијек пази на дезертере који бјеже у потрази за храном. Понекад ти војници краду од цивила и пољопривредника, јер су очајни и гладни. А ако нађу било шта јестиво, украшће то без размишљања.

Прича се и да неки виши официри чак наређују војницима да иду да краду. Ако не успију, буду кажњени.

Половина војника кући се враћа патећи од посљедица неухрањености, а многи се отпуштају кући како би се опоравили. Већина је преслаба за самостално ходање, па их њихови родитељи морају покупити и хранити како би повратили снагу и здравље. Када им се здравствено стање пак побољша, враћају се назад у војску.

Срећни су они који служе у специјалним јединицама или имају посебно добре официре који се брину за њих. Несрећнији, с друге стране, умиру од глади прије него што им родитељи помогну. Због свега тога служење војног рока у Сјеверној Кореји једно од најгорих у свијету.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана