Вакцине за сиромашне достављене богатијим земљама

Срна
Foto: AA

ЊУ ДЕЛХИ - Компанија "Новавакс", која је раније наведена као кључно оруђе земаља у развоју у борби против ковида 19, послала је више десетина хиљада вакцина богатијим државама, а ништа у програм "Ковакс", што је јасан показатељ неравноправности у глобалном одговору на пандемију.

АП подсјећа да је у склопу "Ковакса" планирано да "Новавакс" до марта омогући 250 милиона доза, али агенција УН задужена за испоруке саопштила је да прве испоруке неће бити доступне до априла или маја.

ЦЕПИ, једна од организација која је предводи "Ковакс" дала је "Новаваксу" 388 милиона долара за убрзан развој вакцине с циљем да дозе буду доступне сиромашнијим државама.

Портпарол ЦЕПИ-ја Бјорг Диствол Нилсон рекао је да је инвестиција "Коваксу" гарантовала право да први добије дозе "Новакса", али да се договор примјењивао само у постројењима у Чешкој, Јужној Кореји и Шпанији.

Индијски Институт за серуме, највећи свјетски произвођач вакцине, произвео је више милиона доза за "Новавакс". Према подацима индијског Министарства спољних послова, више од 28,9 милиона доза послато је у Холандију током јануара и фебруара, док је Аустралија добила око шест милиона.

Индонезија је добила око девет милиона вакцина у децембру.

Више хиљада доза "Новавакса" испоручено је, такође, из постројења у Холандији у друге чланице ЕУ.

"Који год да је разлог, велики дио вакцина које су требале бити испоручене сиромашнијим земљама завршиле су у богатијим државама. Трагично је да током треће године пандемије и даље не можемо да добијемо ресурсе, пажњу и политичку вољу за рјешење неравноправне расподјеле вакцина", рекао је Заин Ризви, стручњак за фармацеутску политику америчке групације "Јавни грађанин".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана