Упкос обећањима талибана права жена на удару

Танјуг
Упкос обећањима талибана права жена на удару

КАБУЛ - Упркос обећањима талибана по враћању на власт у Авганистану да ће права жена бити заштићена и да неће бити ограничења каква су постојала током њхове претходне владавине 90-их година прошлог вијека, реалност је другачија, а права жена поново су на удару.

Талибани су по доласку на власт у августу слали сигнале о „помирљивој“ политици и „новој верзији“ свог режима.

Тако је портпарол Забихулах Муџахид на конференцији за новинаре 17. августа обећао амнестију за бивше припаднике авганистанске војске и полиције и најавио да ће женама бити дозвољено да раде и уче, као и да буду активне у друштву, али у „оквирима ислама“.

Међутим, врло брзо је талибанско именовање владе у септембру привукло пажњу међународне јавности, будући да се у њој није нашла ниједна жена.

То је представљало значајан заокрет у односу на претходну владу у којој је било 13 жена министара или замјеника министара.

Затим су почели да намећу разна ограничења женама и дјевојкама.

У једном извјештају УН-а се наводи да је ова милитантна група, откако је ступила на власт, наложила свим државним службеницама да остану код куће и забранила већини дјевојчица да иду у школу.

Само од једног малог броја жена у основним службама, као што су на примјер медицинске сестре, затражено је да наставе са радом.

У истом извјештају се процјењује да потез талибана да забране рад женама може коштати авганистанску економију до милијарду долара или пет одсто њеног БДП-а.

Такође, у складу са недавно усвојеним декретом, женама које желе да путују на велике удаљености је забрањено да самостално путују, а поред забрањивања страних ТВ серија, стављен је и вето на приказивање дјевојака у модерној одјећи, чак и у рекламама.

На групу жена које су организовале протестни скуп у Кабулу тражећи поштовање њихових људских права и побољшање живота, 28. децембра отворена је ватра.

Долазак талибана на власт је донио својеврстан „мрак“ и медијима, пошто је од августа затворено 40 одсто медија у тој земљи, а 80 одсто новинарки је изгубило посао, према истраживању организације „Репортери без граница“.

Од 15. августа је укупно 231 медиј морао да затвори „своја врата“, а више од 6.400 новинара је остало без посла.

То је највише погодило новинарке, пошто је четири од пет њих остало без посла.

Талибанска влада је почетком децембра објавила декрет о правима жена у којем се наводи да жене не треба да се сматрају „власништвом“ и да не би требало да буду присиљаване на брак.

Међутим, декретом се не помиње да жене могу да раде или приступају објектима ван куће или образовању, што је раније изазвало велику забринутост и критике међународне заједнице.

Током своје претходне владавине од 1996. до 2001. године, талибани су забрањивали женама да напуштају кућу без мушког рођака и потпуног покривања лица и главе бурком, док је дјевојчицама било забрањено школовање.

Бројне групе за заштиту људских права се, пак, надају да ће настојања талибана да стекну међународно признање и да осигурају повратак финансијске помоћи у једну од најсиромашнијих земаља на свијету, довести до тога да направе уступке женама, након што је је поштовање женских права више пута истицано као услов глобалних донатора за обнављање помоћи.

Возачи аутобуса да се зауставе за време молитве

Талибанске власти у Авганистану саопштиле су да је возачима аутобуса препоручено да прекину свој посао за вријеме молитве, а женама је забрањено да улазе у јавни превоз без хиџаба.

Раније је ТВ Кабул Њуз јавио да су талибани забранили пуштање музике у аутомобилима и вожњу жена без хиџаба.

Талибани су ушли у Кабул 15. августа прошле године.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана