У петак почиње кинеска Нова година - у знаку бивола

Срна
Foto: Shutterstock

ПЕКИНГ- Нова година према Кинеском лунарном календару, која је почети у петак, 12. фебруара, и трајати до 31. јануара 2022. године, биће у знаку бивола.

Према кинеском хороскопу, година бивола ће бити година у којој ће многи доћи до неких важних сазнања и одлука, а посебно ће бити добра година за све оне који су навикли вриједно да раде, док ће они који су навикли да "играју на срећу" морати поприлично да се помуче.

Биво је други знак кинеског зодијака, а 2021. година ће бити у знаку металног бивола који је симбол вриједног рада и систематичности, јавио је Кинески међународни радио.

Знакови кинеског зодијака се смјењују на сваких 12 година, па су сви они који су рођени: 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997. и 2009. године биволи у кинеском хороскопу.

Претходна година, која је била у знаку пацова, била је једна од година коју би сви најрадије жељели да забораве.

Оно што према кинеском хороскопу може да пружи охрабрење у 2021. години јесте то да се година бивола сматра годином опоравка, а то је свакако нешто што је након године пандемије итекако потребно.

Година бивола - година обнове

Година бивола је одлична за обнављање и покретање нових послова. У њој треба правити дугорочне планове и систематично приступати сваком задатку.

С обзиром на то да највероватније слиједи највећа економска криза још од Свјетске економске кризе из 2008. године, треба бити опрезан са новцем, а то савјетује и кинески хороскоп. У години бивола новац треба штедити и чувати га за тзв. "гладне године".

Кинези сматрају да је година металног бивола одлична за међуљудске односе и планирање породице. Ово је идеална година за све оне који размишљају о уласку у брак и проширењу породице.

Свака кинеска година, осим животиње, има и неки од елемената (метал, вода, дрво, ватра и земља). Пошто је 2021. година металног бивола, сматра се да би сви требало са собом стално да носе нешто метално.

Осим тога, пожељне боје су бијела, зелена и жута, које према фенг шуију доносе срећу.

Лунарни календар - једна од најстаријих метода рачунања времена

Година према традиционалном кинеском календару има 12 лунарних мјесеци, а сваки траје 29,5 дана. Управо због тога се традиционални кинески празници обиљежавају у различито вријеме према грегоријанском календару, а Кинеска нова година и зодијачки знаци имају различите датуме почетка и краја.

Лунарни календар важи и за једну од најстаријих метода биљежења времена и, највјероватније, је настао још око 2600. године прије нове ере. Вјерује се да га је успоставио отац кинеске нације Жути цар Хуанг Ди.

Традиционални календар се употребљава и у астрологији, која се на Истоку доживљава у потпуно другачијем контексту од Западног.

Прије свега, кинески зодијак има веома сложену симболику и значења и уједно је један од најстаријих темеља кинеске културе и цивилизације.

О томе колико је значајан за Кинезе, говори и податак да се налази на листи националне нематеријалне културне баштине.

Лунарни календар, као темељни дио традиционалне културе, у себи носи бројна културолошка и национална обиљежја и осјећања.

Он је дио колективног памћења кинеског народа, али и начина размишљања, понашања и вјековне животне филозофије.

Због свега наведеног, поштовање древних учења за Кинезе је далеко од празноверја и мистицизма.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана