Талас поскупљења запљуснуо Европу, цијене за пар дана скочиле и до 30 одсто

Г.С.
Талас поскупљења запљуснуо Европу, цијене за пар дана скочиле и до 30 одсто

Цијене горива и хране у Европи обарају историјске рекорде, а широм ЕУ све је више несташица и празних рафова! Разлог за катастрофалан поремећај тржишта јесте ратна криза у Украјни, али и објављени план званичника у Бриселу да се у скорој будућности потпуно обустави увоз руског гаса и нафте у ЕУ.

У Аустрији је литар евродизела јуче тако већ достигао цијену од 3,08 евра, а Грци су се суочили са енормним поскупљењем струје, чија је цијена данас већа за чак 500 одсто у односу на 2021. годину! Истовремено, у Њемачкој и Шведској вртоглаво су, за само један дан, скочиле цијене хљеба, млијека, меса, брашна и уља, у просјеку за 30 одсто, пише Информер.

Аустрија

Гордана Микић из Беча каже да је на телевизији чула савјет грађанима да се направе залихе хране бар за 14 дана и да се хитно купе најосновније намирнице.

– Цијене су због тога отишле превисоко, никад није било скупље, Храна, струја, гас, све је знатно скупље него прије само неколико дана… Цијене горива, бензина и дизела, скачу из сата у сат, сваког дана и већ су јуче у неким дијеловима Беча прешле три евра! То је незамисливо било, нико то није могао ни да претпостави. Ипак, људи не паниче много, осим што припремају залихе. За сада је мирно, јер живот мора нормално да тече, а видјећемо шта нас још чека… каже Гордана.

Шведска

Сандра Медаковић (46), која живи у Шведској, каже да у овој земљи на сукобе у Украјини гледају као на велику опасност по цијелу Европу.

– Све цијене су скочиле за око 30 одсто, а највише хљеб, који сад кошта као литар горива јер се сва пшеница увози! Литар дизела кошта око 2,6 евра, литар бензина 2,2 евра, а толико кошта и литар уља. Ми све брашно увозимо, па је цијена пакета од два килограма чак три евра! Килограм пилећих крилаца је око 500 динара када се прерачуна. На срећу, проблем са гасом немамо, јер из Норвешке увозимо смеће које прерађујемо, а онда се на то гријемо, каже она.

Италија

И у Италији је тржишна катастрофа, каже Микица Лалић читалац који живи у Трсту.

– Цијене свега су скочиле драстично! литар бензина већ је 2,30 евра, а дизел чак 2,50 евра. На ауто-путу та цијена иде и до 2,80 евра. С обзиром на то да је Трст у близини границе са Словенијом, ми идемо и сипамо тамо гориво јер тамо још није толико поскупјело, каже Лалић.

Како додаје, људи су у страху, али су и оптимисти и надају се да Русија неће прекинути доток гаса, што им је најважније. За сада не купују залихе хране, али се стварају велике гужве на бензинским станицама у градовима у унтрашњости земље.

Саговорник каже и да су се Италијани масовно посветили удомљавању избјеглица из Украјине јер за то од државе добијају екстра новац.

Рачуни за струју у Грчкој 1.000 евра

Српкиња Ана Николић, која годинама живи у Грчкој, каже да су потрошачима ове недјеље почели да стижу двомјесечни рачуни за струју и по 1.000 евра за један стан или кућу, што је пет пута више него за исту потрошњу коју су плаћали прошле године.

– Људи су зато принуђени да искључе грејање иако је још хладно. Напросто не могу да плате толике рачуне. Да се разумијемо, говоримо о просјечним потрошачима, рачуни за струју су у висини цијеле плате и више од тога! Многима искључују струју, јер нису на вријеме платили рачуне који су ненормално високи, каже Николићева.

Она додаје да је у року од само мјесец дана лож-уље широм Грчке поскупјело за 0,20 евра по литру, што приморава грађане или да не купују огрев или да у великој мјери мање количину.

– О храни нико још не разимишља, намирнице још нису поскупјеле, али у медијима кажу да ће нас и та мука снаћи ових дана. Залихе нико не прави, напросто људи немају новца јер морају да плаћају огромне рачуне за струју, гас и комуналије. Иначе, ако се цијене струје не врате у нормалу, Грци ће сигурно драматично повећати цијене аранжмана за ово љето, додаје она.

Нијемци оптимисти, вјерују да ће имати руски гас

И у Њемачкој су све намирнице поскупиле за 20 до 30 одсто, каже Драгиша Саитовић (45), који годинама живи у Минхену.

– Хљеб млијеко, брашно, месо, кобасице, сокови, вода, тоалет-папир, све је поскупило! Литар бензина кошта 2,40 евра, дизела 2,32 евра, али те цијене расту из сата у сат! Због посла дневно потрошим 20 евра за гориво, а сада ми за исте релације треба скоро 30 евра. Међу народом влада паника, али није тако страшно као што је било када је почела епидемија короне. Мало се ситуација смирила када су из државног врха рекли да неће отказати увоз руског гаса, каже Саитовић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана