Свијет изгубио трећину влажних станишта

Танјуг
Foto: ИЛУСТРАЦИЈА

БЕОГРАД - Свијет је од 1970. године изгубио трећину свјетских влажних станишта, која нестају три пута брже него шуме, саопштила је данас Свјетска организације за заштиту природе.

Поводом Свјетског дана влажних станишта, та организација упозорава да су ријеке, језера, мочваре, лагуне и друга влажна станишта критична за опстанак људи и природе и позива лидере на њихову хитну заштиту. Експлоатисање, девастација и устаљен начин управљања рјекама, улагање у штетне пројекте и континуирана примјена штетних пракси морају да постану прошлост, како би се отворила врата за примену рјешења засновних на природи, наводи WWФ.

"Морамо да очувамо и обновимо кључна слатководна станишта широм региона. Велик успјех је постигнут прошле године када је УНЕСЦО прогласио петодржавни резерват биосфере Мура-Драва-Дунав, Европски Амазон, на чијем смо проглашењу радили са бројним партнерским организацијама и институцијама дуже од дви деценије. Ипак, истински ћемо га заштитити само ако напустимо неодрживе праксе и повећамо улагања у обнову слатководних система, који су нам кључни савезници у борби против климатских промјена", истичу у WWФ Адрије.

УН је прошле године прогласио почетак декаде обнове екосистема. Реч је о глобалној иницијативи спречавања, заустављања и уклањања штете нанете екосистемима, али и позив свима да буду део генерације обнове и гласови за заштиту станишта која нам пружају извор питке воде, хране, али и подршку у активностима битним за раст и развој заједница које су у суживоту са њима. Први Свјетски дан влажних станишта обиљежен је потписивањем Рамсарске конвенције 1971. године, у истоименом граду у Ирану. Тада је више од 160 држава потписало Конвенцију о заштити мочварних подручја од међународног значаја, нарочито као станишта птица мочварица.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана