Сладак живот европских монарха

dailymail.co.uk
Сладак живот европских монарха

Најбогатија краљевска породица Европе долази из Лихтенштајна, са процијењеним богатством од 6,5 милијарди евра

Британска краљица има привилегију да користи Бакингемску палату, али њено богатство процијењено на 383 милиона евра просто блиједи у поређењу са богатством од 39 милијарди које има краљ Бумбиол Адулџајед од Тајланда. Краљевска породица Велике Британије није ни близу најбогатијим краљевским породицама Дубаија, Брунеја, Абу Дабија и Саудијске Арабије. Док велико богатство краљевства са Блиског истока не представља неку тајну, богатство европских дворова и није тако познато.

Најбогатија краљевска породица Европе долази из Лихтенштајна. Са процијењеним богатством од 6,5 милијарди евра водећа династија ове мале земље, предвођена принцем Ханс-Адамом Другим, нашла се на првом мјесту. Готово цијело породично богатство долази из сектора банкарства, мада је породица власник значајног броја некретнина.

Већи дио богатства долази из ЛГТ групе, највеће приватне банке на свијету, која широм свијета има инвестиције у вриједности од 52 милијарде евра. Банком управља млађи брат Ханс-Адама, принц Филип, и његов син Максимилијан, тако да се Ханс-Адам може фокусирати на дешавања у Лихтенштајну.

Династија која има највише трошкова је холандска краљевска династија коју доприноси и порези коштају 40 милиона евра годишње. Лични трошкови краља Вилијема Александера и краљице Максиме износе око седам милиона евра годишње, док трошкови званичних посјета досежу цифру од 26 милиона евра. Ипак, краљевска породица Холандије има сопствено богатство од 170 милиона евра које у највећој мјери долази из власништва у нафтној компанији "Шел".

Иако су трошкови шпанске краљевске породице чак четири пута нижи од холандске, ова династија у свом власништву има највећу палату у Европи. Са 3.418 соба и 134.000 метара квадратних простора Палацио Реал де Мадрид је највећа краљевска резиденција на свијету. Она се данас једино користи за церемоније, док краљевска породица живи у скромнијој Зарзуела палати у предграђу Мадрида. Палату је саградио Филип Пети од Шпаније на мјесту средњовјековног мурског замка и завршена је 1755.

Први у њој је живио Шарл Трећи, који се у њу уселио 1764. и остао је у њој већи дио своје владавине. Шпански краљевићи су такође једни од најсиромашнијих у Европи њихово богатство је процијењено на само 4,1 милион евра, мада краљ има плату од 140.000 евра плус 151.000 за личне трошкове.

Титулу најсиромашније краљевске династије Европе носи краљевска породица Норвешке. Норвешки краљ Харалд Пети има лично богатство од 10,5 милиона евра, што га чини једним од најсиромашнијих европских монарха. Од норвешке владе добија грант у висини од 15,6 милиона евра које покрива активности принца Хакон и његове жене принцезе Мете Марит. Упркос што влада најмањом независном земљом на свијету, принц Алберт Други од Монака је један од најбогатијих принчева на свијету са личним богатством од 850 милиона евра.

За Алберта се вјерује да посједује четвртину своје државе и неколико имања у Француској. Он такође посједује импресивну колекцију старих аутомобила, колекцију маркица и дионице у одмаралишту Монте Карло.

Један од изузетно богатих, а мало познатих је и Алберт, принц од Турна и Таксиза. Династија Турн и Таксиз нема своју земљу, али њен "шеф" има богатство процијењено на 2,6 милијарде евра које укључује велику технолошку компанију, 30.000 хектара шуме у Њемачкој и дворац Шлос Емерам.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана