Скоро 30 одсто Европљана не може да оде на љетовање

Танјуг
Foto: pxfuel.com

БРИСЕЛ - Око 28 одсто Европљана не може да приушти себи недјељу дана одмора ван места пребивалишта, а тај број расте на чак 60 процената међу сиромашним радницима, показује истраживање Европске конфедерације синдиката (ЦЕС).

Ти радници, чији су приходи испод прага сиромаштва, односно мањи од 60 одсто просјечне плате, најлошије пролазе у Грчкој, гдје њих 88,9 одсто не може да оде на љетовање, наводи се у студији.

Слиједе Румунија са 86,8 одсто и Хрватска са 84,7 одсто, преноси СиБиз.

На четвртом мјесту је Кипар са 79,2 одсто, испред Словачке са 76,1 одсто.

Конфедерација истиче да су неједнакости између најсиромашнијих радника и оних других када је ријеч о одмору порасле у протеклој деценији у 16 земаља чланица.

Највеће разлике у могућности одласка на одмор између радника с приходима нижим од просјечне плате и осталих радника су у Хрватској, Грчкој, Бугарској, Чешкој, Француској и Румунији.

Повећање неједнакости “показује да корист привредног раста у Европи у протеклој деценији није распоређена равномјерно”, каже помоћница генералног секретара ЦЕС Естер Линч.

ЦЕС се залаже за побољшање приједлога европске директиве који треба да повећа најниже плате у ЕУ, а о којем ће Европски парламент расправљати након љетне паузе.

Синдикална конфедерација се залаже за увођење “прага достојанства” који ће гарантовати да законом дефинисане минималне плате не могу бити мање од 60 одсто просјечне плате, односно мање од 50 одсто просјечне плате у било којој земљи чланици.

Тренутно је у 17 земаља чланица ЕУ минимална законом гарантована плата нижа од 60 одсто националне просјечне плате, истиче ЦЕС.

ЦЕС заступа 45 милиона чланова 89 националних синдикалних организација у 39 европских земаља и 10 европских синдикалних федерација.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана