Произвођачи пармезана микрочиповима против фалсификата

Танјуг
Foto: Илустрација

ЛОНДОН - Удружење која надзире производњу италијанског сира пармезана Пармиђано Ређиано Конзорциум (ПРЦ), пронашло је нови начин борбе против фалсификовања њиховог сира, тако што у њега додају микрочипове.

Том методом чипови величине зрна соли уметаће се у налепнице које се налазе на кори колутова пармезана, преноси Гардијан.

Чипови функционишу као дуготрајне ознаке за храну које се могу скенирати, уграђени су директно у ознаку QR кода и направљени од стране америчке компаније "p-Chip Corporation".

Сир, чија се историја може пратити све до средњег вијека, добио је статус заштићене ознаке порекла (ПДО) у ЕУ 1996 и према тим правилима пармезаном може да се назове само врста сира која се производи на северу Италије, у регијама Парма и Ређо Емилија.

Поред тога, колутови сира, који су у просеку тешки 40 килограма, морају да сазријевају најмање 12 мјесеци у планинском подручју, а стручњаци их тестирају двије године након производње да би се потврдили да су тамо сазрели.

Статус ПДО даје се намирницама "произведеним, прерађеним и припремљеним у датој географској области коришћењем признатог умећа", а поред пармезана, дат је  француском шампањцу, португалском вину и грчком каламата маслиновом уљу.

С обзиром на строга правила за добијање сертификата, такви деликатеси се обично продају по вишим цијенама, што их чини примамљивим тржиштем за имитације, а ПРЦ процењује да годишња глобална продаја фалсификованог сира достиже око двије милијарде долара (1,6 милиона фунти).

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана