Преминуо творац „Домаћице“ и „Плазме“, први школовани кексар у СФРЈ

Агенције
Преминуо творац „Домаћице“ и „Плазме“, први школовани кексар у СФРЈ

БЕОГРАД- У 88. години у Србији је преминуо Петар Тутавац, човјек који је створио фабрику „Бамби“ и чувени „Плазма“ кекс те чувену „Домаћицу“ која му је заправо била дипломски рад.

Тутавац је рођен 1934. у Подградини недалеко од Опузена (данас општина Сливно), писала је лани „Слободна Далмација“ која је тада објавила Тутавчеву животну причу и разговор с њим.

Са13 година је завршио плетарски занат у Опузену те је постао КВ радник плетар. Тада је неколико година плео корпе за хљеб, али  се тиме није задовољио, па се 1949. преко синдиката јавио на курс за кексара у Загребу, који је расписала творница "Краш", гдје су он и још један полазник изучили кексарски занат.

Занимљиво је да је био први школовани кексар у тадашњој Југославији. Затим је отишао у војску, а након повратка запослио се у "Крашу".

Петар је уз рад похађао вишу "Крашову" школу за инжењера кондитора у производњи.

Занимљиво је да је управо "Домаћица" била његов дипломски рад и првенац у кондиторској индустрији. Тај кекс касније је доживио различите варијације, али основа је остала онаква какву је замислио Петар Тутавац у свом дипломском педесетих година прошлог вријека.

Будући да није могао ријешити стамбено питање за породицу у Загребу, крајем 1958. године Петар се враћа у долину Неретве у Чапљину, у фабрику "Ласта", која је у то вријеме производила крух, облатне и медене погаче.

Након доласка на мјесто техничког директора, започео је с проширењем производње, набавио нове линије и увео нове производе, међу којима и штрудле од смокава.

Иако је успјешно организовао производњу, у Чапљини се није дуго задржао. Одлази у Лесковац у фабрику "Тома Костић", гдје је направио прве грисине у Југославији, а чак су и талијанске колеге били одушевљени њиховом квалитетом.

Круна каријере Петра Тутавца догодила се у Пожаревцу. Тамо је основао фабрику кекса "Бамби", чији је заштитни знак лик из Дизнијевог цртића.

-Радећи на производњи дјечјег кекса са сојиним брашном за школске кухиње, размишљао сам о новом производу који би био нешто сасвим ново у погледу састојака и веће нутритивне вриједности. Идеју сам употпунио сазнањима из америчке стручне литературе, а усавршавањем и измјенама у рецептури талијанског кекса "Пласмон" дошао сам до оригиналног производа с додацима витамина, минерала и комбинацијом бјеланчевина животињског и биљног поријекла. Тако је настала "Плазма", на којој су одрастале генерације - открио је Тутавац лани за „Слободну Далмацију“.

Али није све ишло глатко - било је и проблема с Талијанима око имена кекса па је Тутавац прибјегао соломонском рјешењу:

-Договорили смо се да можемо производити "Плазму" али да је не можемо извозити на талијанско тржиште, а онда сам ја тражио да Талијани не могу код нас извозити свој "Пласмон" – казао је.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана