"Поремећени, садистички и ауторитарни монарх": Забавља се са конкубинама док му нација умире

ГС
"Поремећени, садистички и ауторитарни монарх": Забавља се са конкубинама док му нација умире

Тајландски краљ Рама X забавља се у Немачкој, док његови поданици пате од посљедица корона-кризе. Ту и тамо на интернету има критика његовог недоличног понашања, али краља то не тангира.

Коронавирус је и Тајланд гурнуо у тешку кризу. Највише је погођен туризам, који је 2018. чинио петину прихода државе. Улице Бангкока су пусте а нови аеродром метрополе Суваранабми зјапи празан. У оваквим ситуацијама грађани од својих вођа очекују и солидарност и утеху. Међутим, тајландски краљ Рама X. Маха Ваширалонгкорн је од избијања кризе само накратко посећивао Тајланд. Већину времена проводи у Њемачкој.

Са својом свитом од преко 100 људи, краљ живи у хотелу Зоненбихл у Гармиш-Партенкирхену. За краља и његову пратњу, у коју спада и харем с најмање 20 жена, локалне власти су издале специјалну дозволу за смештај у хотелу који је у време пандемије затворен за туристе - јер се ради о „хомогеној групи без флуктуације". Како сазнаје дневник Билд, краљ је крајем марта својим боингом 737-800 летео по Немачкој и слетао у Хановер, Лајпциг и Дрезден - и не напуштајући авион одмах поново полетио. Краљ, који сам управља авионом и жели да задржи дозволу за летење и сакупља сате проведене у ваздуху.

Рама X од самог доласка на трон 13. октобра 2016. изазива скандал за скандалом. Већ је церемонија крунисања (4-6. мај) пре годину дана била за памћење. За разлику од свог оца, који је уживао углед међу Тајланђанима, нови краљ изазива саблазан где год да се појави са својом гротескном пратњом. "Понашање краља је катастрофа за углед тајландске монархије", каже новинар и активиста Ендру Мекгрегор Маршал. "То је поремећени, садистички и ауторитарни монарх који нема шта да тражи у 21. вијеку".
Овако отворена критика аутора књиге "Краљевство у кризи", која је на Тајланду забрањена, незамислива је у тој азијској краљевини, јер је тамо још на снази драконски закон против увреде монарха. За кршење тог закона је предвиђена казна до 15 година затвора. Већ је било случајева када су људи због негативног поста на рачун краља на Фејсбуку морали на неколико година у затвор.

Ипак, друштвене мреже су поред приватних разговора једини извори на основу којих се може сазнати како пре свега млади на Тајланду виде монархију. Тако је један историчар који живи у егзилу поставио твит са рутом краљевог авиона по Немачкој и уз то питање: "Шта ће нам уопште краљ?" Твит су поделиле хиљаде корисника на Тајланду.

На друштвеним мрежама се одавно дели кадар из серије "Игра престола" пропраћен текстом "Нећемо да служимо неком усраном краљу који је краљ само зато што му је тата био краљ".

Неки иду чак и даље и (наравно анонимно) позивају на свргавање краља па чак и укидање монархије. Но, како за ДW потврђује један тајландски стручњак који такође жели да остане анониман, критика краљевске породице је ограничена на млађе генерације. Тајланђани старији од 30 година који сећају владавине Раме ИX привржени су монархији, колико год им актуелни краљ био трн у оку.

Краљевска кућа није реаговала на ове последње критке али је крајем марта министар задужен за дигитално и друштво преко Твитера запретио онима који шире садржаје који би могли угрозити националну сигурност. Слика којим је пропраћен твит говори сама за себе.
Очигледно да влада, која је произашла из војног пуча 2014. штити новог краља. Ради се о узајамној зависности монархије и војске. Невољеном краљу је потребна војска да штити његову моћ а војсци је лакше са монархом који на трону остаје до краја живота него да се у демократском систему носе с увек новим владама и политичарима.
Зато стручњаци попут Маршала сматрају да уз подршку владе и војске, растуће незадовољство народа неће довести до конкретних корака против монархије. Маршал каже је од доласка на власт краљ успео да Тајланд претвори у апсолутистичку монархију, упркос томе што је та земља званично конституционална монархија. Рама X је основао елитну војну и полицијску јединицу која је под његовом директном командом. А и благо краљевске породице више не контролише државна институција Биро за краљевски посед  него директно краљ. Процењује се да се ради о вредностима од 30 до 60 милијарди долара.

"Јасно је да краљ нема подршку већине Тајланђана. Али устанак би се завршио крвопролићем", закључује Маршал. Други (анонимни) саговорник пак каже за ДW да није сигуран да већина не подржава монархију - то важи за млађе генерације. Он сматра да ће критика младих тек сменом генерација довести до конкретне полтике и слабљења монархије.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана