Пјешчани сати цуре још једном свјетском ресурсу - пијеску

Танјуг
Пјешчани сати цуре још једном свјетском ресурсу - пијеску

ЊУЈОРК - Једна од свјетских сировина која се највише троши послије воде и свакодневних егзистенцијалних потрепштина за живот клизи нам из руку, упозоравају научници и тврде да би пјесак могао да постане дефицитаран ресурс због велике потражње.

„Ми само мислимо да пијеска има свуда. Никада нисмо помислили да можемо да останемо без пијеска, а то је почело да се дешава на неким мјестима”, рекао је научник за климу из Програма Уједињених нација за животну средину (УНЕП), Паскал Педуци, на вебинару који је организовала Чатам Хаус тинк-тенк организација .

Он је напоменуо да је ријеч о пројекцији шта би могло да се догодити у наредној деценији или отприлике у том временском периоду, истичући да ћемо, ако не гледамо унапријед и не предвиђамо ствари, имати огромне проблеме са снабдијевањем пијеском, али и са планирањем земљишта, преноси ЦНБЦ.

Педуци, који је директор УНЕП-овог Дата информативног центра о глобалним ресурсима са сједиштем у Женеви, упоредио је свјетско управљање пијеском са „слоном у стакларској радњи”.

„Да ли је вријеме за панику? Па, то сигурно неће помоћи, али вријеме је да сагледамо и промијенимо нашу перцепцију о пијеску “, рекао је он.

Према ријечима Педуција, потрошња пијеска може се мјерити само индиректно кроз „врло, врло добру” корелацију између употребе пијеска и цемента.

УН процијењују да се годишње произведе 4,1 милијарди тона цемента, у чему предњачи Кина која, када је пијесак у питању, учествује са скоро 60 процената у данашњем грађевинском буму.

Статистика показује да је за производњу једне тоне цемента потребно десет тона песка. То значи да, само за градњу, свијет годишње потроши отприлике 40 до 50 милијарди тона песка. Та количина је довољна да се изгради зид висок 27 метара који би сваке године обавио планету.

Глобална стопа потрошње пијеска се утростручила током посљедње двије деценије, дјелимично због раста урбанизације и индустријализације и далеко премашује брзину којом се пијесак природно надокнађује атмосферским дејством ветра и воде на стијене.

УНЕП је раније упозоравао на успон „пешчане мафије”, наводећи да је познато да такве групе, састављене од грађевинара, трговаца и бизнисмена, дјелују у земљама као што су Камбоџа, Вијетнам, Кенија и Сијера Леоне, наводи ЦНБЦ

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана