ОПЕК снизио прогнозу раста тражње, нафта додатно посустала

Танјуг
Foto: Архива

ТОКИО- Цијене нафте су пале други дан заредом, повлачећи се са једногодишњег максимума, након што је Организација земаља извозница нафте (ОПЕК) поново смањила прогнозу раста тражње у 2021, а Међународна енергетска агенција саопштила да је понуда на тржишту и даље прекомјерна.

Сjеверноморска нафта Брент је појефтинила за 39 центи или 0,6 посто, на 60,75 долара за барел на азијском трговању до 7:43 часова по средњоевропском времену, након пада од пола процента на претходној трговинској сесији.

Америчка WTI нафта је потонула за 44 цента или 0,8 одсто, на 57,80 долара за барел, продубивши губитак забележен у четвртак када се цијена спустила за 0,8 процената, преноси Ројтерс.

Оба типа нафте, који важе за глобалне цјеновне репере на тржишту "црног злата", само прије два дана су забиљежила највише нивое од јануара 2020. године.

Према новој процјени ОПЕК-а, потражња за нафтом широм свијета ће се 2021. године опорављати спорије него што се раније мислило.

Нафтни картел сада предвиђа да ће у 2021. потражња за нафтом просјечно износити 96,1 милион барела дневно, што је пораст од 5,8 милиона барела на дневном нивоу, односно за 100.000 барела дневно мање у односу на прогнозу из јануара.

ОПЕК је у мјесечном извјештају навео да је тражња у 2020. години опала за 9,7 милиона барела дневно на просјечних 90,3 милиона барела, што је за 30.000 барела мање од првобитне процјене.

Међународна агенција за енергетику (ИЕА) саопштила је јуче да понуда нафте и даље надмашује тражњу на глобалном нивоу, али и да се очекује да ће вакцинација против ковида-19 подржати опоравак потражње.

Залихе америчке сирове нафте су неочекивано пале прошле седмице за више од 6,0 милиона барела, а насупрот томе рафинерије су забиљежиле раст производње до нивоа прије пандемије, према подацима Управе за енергетске информације (ЕИА).

Залихе бензина у САД су скочиле изнад очекивања, за 4,3 милиона барела у посљедњих седмицу дана. Тражња за бензин током посљедње четири седмице била је за 10 посто мања него у истом периоду 2020. године.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана