Њемачки научници планирају да узгајају модификоване свиње као доноре срца за људе

Срна
Foto: Илустрација

МИНХЕН- Њемачки научници планирају да од ове године клонирају и потом да узгајају генетски модификоване свиње које ће послужити као донори срца за људе.

Научник Екард Волф са Универзитета "Лудвиг-Максимилијанс" у Минхену рекао је да је циљ његовог тима да добијају нову врсту, модификовану од соја са острва Окленд, која би требало да буде спремна за пробе трансплантација до 2025. године.

Тим са медицинског Универзитета у Мериленду извршио је током прошлог мјесеца трансплантацију срца свиње са десет измјена у смртно обољелог човјека. Његови љекари наводе да он добро реагује мада постоје ризици од инфекције, одбацивања органа или високог крвног притиска.

"Наш концепт је да се ради са једноставнијим моделом са пет генетских измјена", нагласио је Волф, чији је рад покренуо жестоку дискусију у Њемачкој која има стопу донације органа међу најмањим у свијету и снажан покрет за заштиту права животиња.

Волф протеклих 20 година ради на истраживању трансплантације са животиње на човјека и истиче да његов тим и даље има недовољно развијену технологију клонирања да би се само стварале "оснивачке животиње" од којих би се касније узгајале генетички идентичне генерације.

Он је истакао да би прва слична генерација требало да буде узгојена ове године и да ће њихова срца бити тестирана у бабунима прије него што тим затражи одобрење за клиничка тестирања на људима за двије до три године.

Према подацима Фондације за трансплантацију органа, у Њемачкој има око 8.500 људи на листи за пренос органа, а који немају друге могућности лијечења обољења.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана