Њемачка: У пензију тек са 70 година?

ГС
Њемачка: У пензију тек са 70 година?

Министар рада одбацује идеју да се још помери старосна граница за пензију, али је дебата у Њемачкој опет распламсана.

Питање је како обезбЈедити ниво пензија ако радника недостаје, а пензионера је све више.

"Граница за одлазак у пензију мора да се повиси", рекао је недавно економиста Гунтер Шнабл са Универзитета у Лајпцигу. Приједлогом да се у пензију иде са 70 година, Шнабл је распалио стару дебату у Њемачкој.

Наиме, после много натезања, у овој земљи се старосна граница за одлазак у пензију до 2029. године постепено подиже са 65 на 67 година. Ко прије тога иде у пензију, не може да рачуна на пун износ.

Шнаблов аргумент су општи раст цена као и стотине хиљада упражњених радних места. Каже, Немачка ће тек имати проблем када читава генерација бејби-бумера оде у пензију. Тиме се мисли на људе рођене у време наглог скока наталитета између Другог светског рата и шездесетих година.

Ту је и извештај Министарства рада и социјалне бриге у којем се рачуна да ће ниво пензија озбиљно опасти до 2035. године. Наиме, тренутно према закону просечна пуна пензија мора да износи најмање 48 одсто просечне зараде у земљи, али би то тридесетих година овог века могло да падне на 45,8 одсто.

Разлог је једноставан – друштво је све старије, и све је већи проценат пензионера у њему. Тако је 2020. године било 25,84 милиона пензионера, чак 6,5 милиона више него након поновног уједињења две Немачке.

Министар одбацује предлог

Дебата са колико година треба да се иде у пензију хронично се води у Немачкој. Овога пута посебно је пикантна за Социјалдемократе које у лику канцелара Олафа Шолца предводе Владу. Једно од његових главних обећања у кампањи био је стабилан ниво пензија.

Његов страначки друг, министар рада Хубертус Хајл, одбацује идеју да сви треба да раде до седамдесете године. "Само људи који живе у неком свом свету верују да људи треба да раде до 70. године у челичанама, продавницама, као полицајке или медицинске сестре", рекао је Хајл за лист Велт.

Хајл је подсетио да су Социјалдемократе, Зелени и Либерали у коалиционом уговору записали да се граница за одлазак у пензију неће померати изнад 67. године, те да ће се тога и држати.

Политиколог и истраживач сиромаштва Кристоф Бутервеге, близак немачкој Левици, подсетио је да је још у царској Немачкој 1916. граница за одлазак у пензију спуштена са 70 на 65 година.

"Данас је, како сви знају, наше друштво далеко богатије него тада. Ако ипак спадне на повратак старосне границе из царских времена, то би био фијаско наше социјалне државе. Стари људи морају добити плату за своје животно дело и бити у могућности да живе достојанствено.“

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана