Ништа од опасног астероида величине Кеопсове пирамида: Мањи је и проћи ће поред Земље

ГС
Foto: Агенције

Астероиди увијек привлаче пажњу без обзира на њихову величину и удаљеност, а један од њих ће поред наше планете проћи у петак.

 Протеклог викенда су се појавили извјештаји да је америчка свемирска агенција НАСА процијенила да ће велики астероид под ознаком 2009 ЈФ1 "вјероватно" погодити нашу планету 6. маја, но то се срећом неће догодити.

Научници су направили детаљну анализу те су потврдили да од судара нема ништа те да ће астероид проћи поред земље.Откриће астероида показује колико су импресивни системи за детекцију, међутим, истовремено је наглашена чињеница да тренутно немамо начин за одбрану уколико масивни астероид постане пријетња Земљи.Поменути астероид 2009 ЈФ1 је био на "ризичној листи" Европске свемирске агенције јер је постојала шанса 1:4.000 да ће се сударити са Земљом приликом његовог приближавања овог мјесеца. Ипак, астероид је уклоњен из групе топ 10 "ризичних" још у фебруару ове године.

Дио разлога за поновљену процјену поменутог астероида је чињеница да су га научници изгубили из вида недуго након што је откривен 2009. године, што значи да нису могли прикупити количину података коју су жељели о његовој орбиталној путањи иако им је било јасно да ће бити близу Земље.

Од тада су се унаприједили алати за прорачунавање орбита астероида, а нове опсервације су омогућиле астрономима да поново процијене ризик.ЕСА је у фебруару саопћила да је астероид 2019 ЈФ1 спуштен ниже на листи заједно с другим "више рутинским" објектима који представљају минималну пријетњу.

Нови подаци показују да сада има 1:1.700.000 шансе да астероид 2019 ЈФ1 погоди Земљу. То није све, јер је величина астероида такођер поново процијењена те је установљено да она заправо одговара величини школског аутобуса. Чак и да погоди Земљу, такав астероид не би представљао значајну бригу.

Иако тренутно нема разлога за забринутост, ова "лажна узбуна" ипак указује на чињеницу да свијет још увијек нема технологију за промјену путање великих астероида који би представљали пријетњу.

Прошле године су научници из НАСА-е и ЕСА-е сарађивали на сценарију који је подразумијевао откривање катастрофе шест мјесеци прије удара астероида. Установљено је да уз постојећу технологију не бисмо могли спријечити такву катастрофу.

Ипак, утјеху пружа чињеница да је могућност да астероид погоди Земљу и оконча живот на њој готово никаква те износи 0,000001 посто годишње. НАСА и друге свемирске агенције развијају технологију чији ће задатак бити да у случају потребе промијени путању астероида.НАСА ће у својој мисији ДАРТ заправо изазвати судар с мјесецом који кружи око астероида Диморфоса, а то ће се догодити у септембру ове године.Иако тренутно немамо "оружје" против астероида, брзи напредак у развоју технологије обећава да ћемо бити у много бољој ситуацији за одбрану уколико буде потребе за тим.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана