Необични васкршњи обичаји широм свијета

ГС
Foto: Илустрација

Код бројних народа остало је много чудних обичаја за најрадоснији хришћански празник.

Када код нас споменете Васкрс, готово свакоме ће прве асоцијације бити породично окупљање, фарбање јаја, богата трпеза, васкршње корпице и декорација и сл. Али, многи народи широм свијета, практикују много чудне обичаје када је у питању најрадоснији хришћански празник.

Французи се окупљају на главном тргу у свом граду и праве џиновски омлет од по неколико хиљада јаја! Најчешће се употријеби преко 4 хиљаде јаја, а велики број људи се храни овим омлетом.

У Финској на Васкрс обичај је да се одрасли међусобно шибају по леђима брезовим гранчицама, а дјеца свом снагом и свим средствима праве буку на улицама како би најавила крај поста.

Код Холанђана постоји чудна традиција да се дјечацима симболично "испраши тур", односно добију батине, јер се сматра да се тако из њих "истјерује" ђаво. Овај обичај постоји и код Шкота, па се код њих усталила и изрека "истучен као за Васкрс".

Грци са Крфа, могло би се рећи, имају један од најчуднијих обичаја: наиме, они на Васкрс бацају лонце кроз прозор.

У Бугарској традиција налаже да најстарија жена у породици првим црвено обојеним јајетом принесе лицу сваком дјетету у породици, за здравље и срећу, а вјерници послије литургије лупају шарена јаја о зид цркве.

Иако је зека најпопуларнији и најчешћи симбом ускршњим празника, у Аустралији је то - кенгур! Тамошњи вјерници тада одлазе на оближњи поток или ријеку да захвате мало воде, коју чувају до вјенчања, кад ће се њом међусобно попрскати за срећу у браку.

У Норвешкој постоји, можда, најбизарнија традиција: наиме, на дан Васкрса код ње се одржао обичај рјешавања убистава! На њиховој телевизији се на Велику суботу емитују криминалистички и детективски филмови, а часописи објављују приче о мистериозним и неријешеним убиствима.

 У Америци усталила се занимљива традиција:"лов" на фарбана јаја. Укућани тада сакривају  јаја у кући или дворишту, а дјеца их траже, вјерујући да их је преко ноћи ускршњи зека ту оставио заједно са слаткишима и другим поклонима.

У далекој Полинезији се за Васкрс крсте шкољке! Разлог зашто се практикује ово јесте тај што се вјерује да су повезане с морским духовима. Оне се након утврђеног обреда враћају у море.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана