Необичан ефекат канибализма у племену Форе

Nacionalna geografija
Foto: Profimedia

Ужасне посљедице обредног канибализма довеле су до занимљивог обрта.


Британски научници проучавали су начин исхране племена Форе са Папуа Гвинеје и дошли до закључка да су њихове канибалске навике утицале на развој генетског отпора према болести куру, неуролошком обољењу сличном "болести лудих крава".
 

Резултати овог истраживања могли би да буду од велике важности за лијечење Паркинсонове болести и деменције.

За болест куру се чуло тек када је љекар који је радио на Папуа Гвинеји примијетио да многи чланови племена Форе обољевају од мистериозне болести.
 

Код пацијената би се прво изгубила способност да ходају, а потом и да жваћу и гутају, што је водило ка губитку килограма и смрти. Чланови племена су болест назвали куру, што значи дрхтати од страх. Од ове болести умирало је два одсто људи у заједници сваке године.

Племе Форе познато је по својим погребним обредима који укључују гозбе на којима мушкарци једу месо својих покојних рођака, док жене једу њихове мозгове. Чланови племена на овај култ гледају као на указивање поштовања према својим вољенима. 

Период инкубације овог вируса може трајати чак 50 година.

Међутим, у мозгу покојника налазе се молекули који могу бити смртоносни ако се поједу. Дакле, кроз начин исхране се болест куру преносила, јер се њени молекули могу регенерисати и репродуковати. 

Болести које се преносе веома су незгодне за лијечење јер су приони неуништиви. Забраном канибалистичких обреда 1950. године на Новој Гвинеји, болест куру је почела да јењава. Међутим, истражујући ову болест научници су дошли до закључка да је племе Форе канибализмом временом развило имунитет на куру!

Научници тренутно испитују неуролошке структуре приона које би могле да помогну у лијечењу Алцхајмерова и Паркинсонове болести и других сличних неурулошких обољења.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана