Научници упозоравају: Топлотни таласи угрожавају сигурност хране

Танјуг
Научници упозоравају: Топлотни таласи угрожавају сигурност хране

ЛОНДОН- Узастопни топлотни таласи угрожавају способност природе да људима обезбеди храну, кажу истраживачи и упозоравају на "тихо умирање" у океанима усред рекордних температура које прже Земљу, пише Гардијан.

Према писању листа, топлотни таласи који се шире Европом, САД и Кином угрожавају људске животе, као и копно и море до којих они зависе.

"Наш систем исхране је глобалан. Постоје све већи ризици од истовремених великих губитака усјева у различитим регионима у свијету, што ће заиста утицати на доступност хране и њену цијену. У наредним деценијама то је једна од ствари којих се заиста плашим", рекао је Џон Маршам, професор са Универзитета у Лидсу.

Топлотни талас који је 2018. године захватио Европу довео је до вишеструких неуспјеха усјева и губитка приноса до 50 одсто у централној и сјеверној Европи.

Очекује се да ће топлотни таласи постати 12 пута чешћи до 2040. године у поређењу са нивоима прије загријавања. Иако један топлотни талас можда неће убити екосистем, дужи и чешћи догађаји значиће да природа нема времена да се опорави.

 "Људи су генерално изоловани од утицаја временских прилика од којих сви зависимо. Идемо у продавнице да купимо храну - не узгајамо је сами, али ако разговарате са пољопривредницима било гдје у свијету, они су изузетно свјесни шта вријеме чини и који је његов утицај на пољопривреду", навео је професор Маршам.

Професорка са Универзитета у Бристолу Данијела Шмит рекле је да "често размишљамо о утицајима на екосистема на копну".

"То је лако уочити - биљке вену, а животиње постају превише вруће. Међутим, људим углавном не размишљају о морским топлотним таласима. То је оно што ме заиста брине - то невидљиво, тихо умирање", навела је она.

Неки од најрањивијих екосистема су они који су навикли да имају стабилну температуру током цијеле године, као што су врсте у тропским океанима. Очекује се да ће загријавање од два степена Целзијуса у суштини избрисати тропске коралне гребене.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана