Научници открили зашто је гроф Дракула имао црвене сузе

Танјуг
Научници открили зашто је гроф Дракула имао црвене сузе

ЊУЈОРК - Влашки принц и војвода Влад Трећи или Влад Цепеш, широм свиjета познат као највјероватнија инспирација за грофа Дракулу, вампира из романа Брема Стокера, патио је од рijетког поремећаја због којег су његове сузе биле боје крви, преноси LiveScience.

Научници су ово закључили након хемијске анализе три писма која је Влад Цепеш, такође познат као Влад Дракула, написао током три различита периода своје владавине над Влашком, према студији објављеној у часопису Analitical Chemistry са Универзитета у Катанији.

Да би сазнали више о влашком принцу, научници су користили технику звану масовна спектрометрија, која је подразумиjевала наношење етилен-винил ацетата на слова, а затим његово уклањање.

Етилен-винил ацетат је сакупио протеине и пептидне остатке из писама које је написао Влад Цепеш. Током тог процеса добијено је око 500 пептида, од којих је 100 људског поријекла.

Претпоставља се да су припадале кнезу, а не некој другој особи која је пренијела писма.

Радови су открили пептиде повезане са цилиопатијама, групом генетских поремећаја који утичу на органеле у ћелијама познатим као цилије.

Пронађени су и докази да је можда патио од упале респираторног система.

Међутим, највеће откриће писма написаног 1475. су три  пептида пронађена у очима и сузама. Пратећи карактеристике ових пептида, закључили су да је највхероватније боловао од хемолакрије, стања у коме има крви у сузама.

Истраживачи не знају узрок његовог стања, али сматрају да то може бити повезано са повредом ока или бактеријским коњунктивитисом.

- Први пут да је рађено овакво истраживање и помогло је да се разумије здравствено стање Владе Цепеша. Не можемо порећи могућност да су и други људи додиривали ова писма, али претпостављамо да већина протеина на њима припада принцу , који их је написао и потписао - наводе аутори студије.

Влад Цепеш је једна од најпознатијих личности у историји Румуније. Владао је Влашком у три наврата - 1448, 1456-1462. и 1476. године, када је забиљежено да је у борби против османске војске користио окрутне методе, а због набијања људи на колац добио је надимак Цепеш, што значи набијач на колац.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана