Научници из авиона снимили забрињавајуће екстремно топљење леда на Гренланду

ГС
Foto: klix.ba

ВАШИНГТОН - Научник америчке свемирске агенције НАСА, Џош Вилис, ове је седмице летио изнад Гренланда и посматрао овај поларни свијет истопљеног леда и тамних базена воде.

Средином августа је топлотни вал отопио велике дијелове ледене плоче Гренланда која је површином три пута већа од Тексаса. То је видљив знак промјене времена и климе. У претеклим деценијама, научници су посматрали рекордно топљење Гренланда, које је резултирало улијевањем воде у море и повећањем нивоа мора. Досад је у 2021. години површина истопљеног подручја значајно већа од просјека забиљеженог између 1981. и 2010. године, за око 2,6 милиона километара.

Вилис је казао да је топљење леда на Гренланду све екстремније сваком новом деценијом због људског утицаја на климу, преноси Кликс.

Научници су установили да се Гренланд у посљедњих неколико деценија топи брже него у посљедњих најмање 350 година. Ледена плоча се смањује.

Док се клима загријава, топлотни валови су све екстремнији па се већи догађаји топљења догађају и на типично леденом врху острва. Овог љета је неколико озбиљних топлотних валова захватило Гренланд, а на врху, односно на висини од 3.216 метара је падала киша. Научници никад досад нису посматрали кишу на тој локацији.

Прије 1995. године су пролазили вијекови између већих догађаја топљења на врху, а доказе за то крије језгро праисторијског леда на Гренланду. Сада се то топљење догодило неколико пута у посљедњим деценијама.

Фотографије направљене из авиона приказују југозападни дио Гренланда. Тамне плаве површине представљају базене воде, док су свјетлије површине заправо снијег засићен водом. Овакво топљење обично резултира спуштањем воде у ријекама према океану. Висине гдје се дешавају топљења леда на Гренланду се полако повећавају, посебно у посљедње три деценије.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана